Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ramazan'ı nasıl yaşamalıyız?

201
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ramazan'ı nasıl yaşamalıyız?

Ramazan, her Müslümanın başına her yıl gelen bir durumdur. Ramazan'ı her yıl ve hayatımızın her diliminde tecrübe ederiz. Dolayısıyla Ramazan'ı değerlendirme konusunda her yaşın, her çağın kendine özel durumları vardır. 


Gencin Ramazan'ı ile yaşlının Ramazan'ı aynı mı olmalıdır? Gencin hisleri ile yaşlının hisleri aynı olmadığı için hepsinin Ramazan'dan alacağı şeyler farklıdır. Esas olan şey kendimizi yatkın hale getirmektir. 

Bir Müslüman en iyi şekilde Ramazan'ı yaşarken kendini, Allah ile ilişkisini, manevi hislere, manevi fiillere, tavırlara, pratiklere; ibadetlere kendini yatkın hale getirmelidir. Bu yatkınlığı sağlamak elbette oruç ile olabilir. Çünkü oruç bir mahrumiyet eğitimi verir. 

Biz, modern insan olarak çok mahrumiyet görmüyor, lükslerin olmadığı durumları mahrummuş gibi yaşıyoruz. Bazı mahrumiyetleri Allah bize yaşatır. Bardağınızdaki suyu, o sizin suyunuz olsa bile içemezsiniz. Bir yerden emir beklersiniz akşamın bir saatinde; ancak emir gelince içebilirsiniz. Allah size, sizin servet ödediğiniz şeyler bile olsa, sizi onunla kavuşturmaz. 

Esas olan Allah'ın rızasını kazanmaktır. Fakat Allah'ın rızasını kazanmak için yaptığımız Allah'ın emretmediği, Peygamber'in bize getirmedikleri haricinde, bizim kafamıza göre dine sokmak istediğimiz şeylerse eğer; ki bunlara bid'at denir, bid'at yaptığımız ibadetlerin kabulüne de mani olur. Bir hadis, bid'at ehli topluluktan, sonradan dine sokulmaya çalışılan fiileri yapanlardan Allah kabul etmez buyurur. 

Ramazan'ı bidat gibi şeylerden arındırarak, kalp incelmesine vesile olan ibadet hassasiyetinin, eğitiminin artığı, mahrumiyet eğitimini almış olarak mahrumların halinden anlayan, sosyal barışa, kişinin kendisi ile barışmasına, eşya ile barışmasına zemin hazırlayan mübarek bir zaman dilimi, kutsal bir zaman dilimi olarak geçirmekte son derece büyük yararlar, faydalar vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat