Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ramazan'da oruç ve namaz dışında hangi ibadetleri yapmalıyız?

1,025
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ramazan'da oruç ve namaz dışında hangi ibadetleri yapmalıyız?

Ramazan ayının en karakteristik ibadeti oruçtur ve orucun haricinde Teravih namazı gibi artı bir namaz vardır, kalan diğer 5 vakit namaz devam etmekle beraber. 


Namazlara nafile olarak dua namazı, güneş batımından sonra kılınan İşrak (kuşluk) namazı, akşam namazından sonra kılınan 4 rekatlık Evabbin namazı, Teravih namazından sonra kılabileceğimiz gece namazları ve biraz uyuyup uyandıktan sonra, sahurda kılınan Teheccüd namazını ekleyebiliriz.

Ramazan ayında kılınabilecek namazlar
- Dua namazı
- İşrak (Kuşluk) namazı (Güneş batımından sonra kılınır)
- Evvabin namazı (Akşam namazından sonra 4 rekat kılınır)
- Gece namazları
- Teheccüd namazı (Sahurda kılınır)

Tüm bunların yanında, Hz. Muhammed'in terketmediği bir itikaf ibadeti vardır. Bunun insan ruhuna çok faydası vardır. 

İnsan psikolojisine bu kaliteli yalnızlığın, kaliteli yalnızlaşmanın gerek iç muhasebe açısından; kişinin eşya ile, insanlarla alakasını, kendi ruhi durumunu tartması, değerlendirmesi ve ibadet hayatını da geliştirmesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum. 

Kuran ayı olan Ramazan'da mutlaka Kuran-ı Kerim okunmalıdır. Bu, gerekirse bir hatim çılgınlığına da dönüşebilir. Çünkü hatimin de bir sevabı vardır. Yüzünden anlamasa bile okumalı, anlamadığı şeyin sevabının olduğuna inanmalıdır. Ancak böyledir diye hep anlamadığı bir metni okumaktansa, hem metni yüzünden okuyarak, hem de "Rabbim bana ne diyor" diyerek, anlamını araştırmalıdır. Bu demek oluyor ki, Ramazan ayında Kuran-ı Kerim okunarak hatim indirilmelidir ancak aynı zamanda tam manası ile öğrenebilmek için mealinden ve tefsirinden de yararlanılmalıdır. 

Tefekkür 

Ramazan içinde yemek yemiyoruz, bir açlık söz konusu. Bu sayede dingin bir ruh haline sahip oluyoruz. Ramazan ayında bunu değerlendirebilir, tefekkür edebilir, düşünebiliriz. "Nerede nasıl davranmalıyım, nerede hata yapıyorum" gibi sorularla bir iç muhasebe yapılmalıdır. Tespit ettiğimiz hataların karşılığında incittiğimiz insanlar ile görüşüp onlardan helallik dilemenin yegane zamanlarından biri de Ramazan ayıdır. 

Tefekkür, tövbe etme, dua etme ve Allah'tan inanarak isteme zamanı da Ramazan'dır.

Ramazan ayında sıkça Kuran-ı Kerim okunmalı ve dua edilmelidir. Gerekirse ve kişi müsaitse mümkünse itikaf ibadeti yapılabilir. 

Bizim milletimizce Ramazan zekat ayı gibi düşünülse de zekatta ölçü malın bir yıl eskimesidir. Malınız ne zaman eskirse, o zaman zekat vermeniz gerekir. Bu anlamda zekat her daim verilebilir ancak Ramazan'da cömertlik de önemlidir. 

İnsanların halinden anlama, düşmüşün elinden tutma, yetimin başını okşama, ihtiyaçlarını giderme, bize muhtaç olanlara ihtiyaçları ve kudretimiz nispetinde muamelede bulunma, akrabayı ziyaret etme, anne ve babayı ihmal etmeme, komşularla iyi geçinmenin ve bunun gibi sayılabilecek birçok iyiliğin en iyi zamanı da Ramazan ayıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat