Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ramazan'da kabızlık yaşamamak için nasıl beslenmek gerekir?

673
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ramazan'da kabızlık yaşamamak için nasıl beslenmek gerekir?

Ramazan'da kabızlık şikayetleri sıklıkla görülür. Kabızlığa karşı bol miktarda posalı yiyeceklerle beslenmek ve su tüketmek çok önemlidir. Ramazan'da su tüketimi unutulabilir. B nedenle mutlaka 2 litre kadar su tüketmemiz gerektiğini unutmamalıyız.

Sahurda 5, iftarda ise 10 bardak su tüketmek son derece önemlidir. Kabızlığa karşı tükettiğimiz besinlerin lif oranının yüksek olması gerekir. Beyaz ekmek değil kepekli, tahıllı, tam buğday veya çavdarlı ekmekler gibi posa miktarı yüksek ekmek çeşitlerini tercih edebiliriz.

Pilav veya makarna tercih ederken kepekli pirinç ve kepekli makarna seçebiliriz. Meyve tüketimi de unutulmamalıdır. Meyvelerde yüksek miktarda lif bulunur ve bizi kabızlığa karşı korurlar. Gün içerisinde 3 veya 4 porsiyon şeklinde meyve tüketebiliriz.

Sahurda 1 veya 2 porsiyon meyve, iftar ve iftar sonrasında da aynı şekilde 1 veya 2 porsiyon meyve tüketebiliriz. Yeterli su tüketimi, sağlıklı beslenme, bol miktarda posa alımı ve egzersiz kabızlığın oluşmaması için önemlidir.

Hareketsiz yaşantısı olan kişilerde kabızlık daha çok görülür. Ramazan'da özellikle iftar sonrasında en az 45 dakikalık hafif tempolu bir yürüyüş bizi kabızlığa karşı korur.

Videoyu Göster

Sağlıklı Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat