Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ramazan'da günahlardan nasıl kaçınmalıyız?

345
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ramazan'da günahlardan nasıl kaçınmalıyız?

Ramazan'da günahlardan kaçınmak, diğer aylara nazaran daha fazla bir gayret gerektiriyor diyemeyiz. Bu açıdan Allah'ın bize verdiği bir kolaylık vardır. Bunu Peygamber efendimiz bir hadiste "Ramazan'da Cennet kapılarının aralanacağını ve şeytanların bağlanacağını" buyurur. Dolayısıyla bundan Cennet'e girişlerin kolaylaşacağı; hemen de girmediğimiz için Cennet'e girecek amellerin yapılmasını kolay hale getirdiğini anlayabiliriz. Şeytanların bağlanmasını da, Ramazan ayında insanların günah işleme arzusunun gitgide azalacağı anlamında düşünebiliriz. 


Oruç, günah işleme arzusunun giderilmesi, o güdülerin telafi edilmesi, törpülenmesi ve terbiye edilmesi açısından son derece büyük bir ibadettir. 

Ramazan'da sakınılması gereken haller

Ramazan'da sakınmamız gereken hallerin, kusurların, günahların bir götürüsü daha vardır ve buna da dikkat edilmesi gerekir. Bunu, Peygamber efendimiz bir hadiste şöyle açıklar: 

"Kişi Ramazan'da yalandan sakınmaz, yalanla da bir fiil yapmaktan, bir tavrı sergilemekten, yalanla bir davranış biçiminden sakınmazsa Allah'ın onun ne açılığına, ne de susuzluğuna; kendisini aç ve susuz bırakmasına ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla bunun ona da bir faydası yoktur."

Bu hadise göre günahlarla beraber geçirilmiş bir Ramazan'ın bize bir katkısının olmayacaını düşünebiliriz.

Ancak, hem Ramazan'da ibadet yoğunluğu, Allah ile münasebeti geliştirme konusunda istekli davranma, ayrıca bu isteğimizi köreltici diğer kusurlardan, günahlardan da kendimizi uzak tutmak zorundayız.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat