Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ramazan ayında nasıl ibadet edilmeli?

590
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ramazan ayında nasıl ibadet edilmeli?

Her zaman ibadet edelim, eğer mümkünse her zaman Ramazan ayındaki gibi ibadet edelim. Ancak olmadı diyelim, bu ay ibadetteki heyecanı artırmaya, ibadetteki potansiyelimizi geliştirmeye yatkın bir aydır. Çünkü sizin gibi diğerleri de ibadet yapar. 

Ramazan ayı dışında, bir kişi olarak oruç tutarken, kendinizi farklı bir durumda hissedebilirsiniz ancak Ramazan ayında zaten etrafınızdaki insanlar da oruç tutuyorsa bu sizin için son derece normal bir hale gelebilir.

Normal zamanda Yatsı namazından sonra bir 20 rekat daha kılsanız farklı gelebilir ancak Teravih sırasında zaten kılmıyorsanız farklı hale gelmiş olursunuz. Çünkü herkes kılıyordur. Dolayısıyla bu durum bizi ibadete yatkın hale getirir. 

Madem ibadete bu kadar yatkınız, yol dümdüz, açık bir yol var; o zaman yavaş yavaş, tın tın gitmenin de manası yok demeliyiz. Bu durum bizi ibadette hızlandırabilir. Ancak bu hızlanma Ramazan Bayramı'nın ilk gününden itibaren kesilmeyi gerektiriyorsa kesinlikle yanlış bir yoldayız demektir. 

Ramazan'da ibadet etme 

Hz. Muhammed "az da olsa devamlı olan ibadet makbuldür" şeklinde buyurur. Dolayısıyla yılın diğer zamanlardaki ibadeti Ramazan'da da devam ettirelim dersek, diğer zamanlar az ise, Ramazan'da da az ibadet etmiş oluruz. Esas olan Ramazan'da kendimizi ibadete alıştırmak ve bu alıştırdığımız ibadet biçimini diğer aylara da, kalan zaman dilimlerine de genişletmektir. 

Ramazan'ın kendine has ibadet biçimleri vardır. Diğer zamanlarda nafileleri tutulsa bile Ramazan ayında farz olan bir oruç vardır ve bu başka zaman tutulmaz. Ramazan'da farz olan orucu diğer zamanda mutlaka kaza etmemiz gerekir.

Ramazan'da aynı zamanda teravih namazı vardır. Teravih namazı Müslümanlıkta sünnettir. Teravih namazı Ramazan ayından başka bir zamanda kılınamaz. Ramazan Bayramı'nda vacip bir namazdır. Bunu da Ramazan'a dahil edersek, şevvalin ilk ışıklarında, sabahın ilk ışıklarında kılınan bir namazdır. 

Ramazan ayında kılınabilecek namazlar
- Dua namazı
- İşrak (Kuşluk) namazı (Güneş batımından sonra kılınır)
- Evvabin namazı (Akşam namazından sonra 4 rekat kılınır)
- Gece namazları
- Teheccüd namazı (Sahurda kılınır)

Ramazan'a özel sayabileceğimiz ibadetlerden biri de itikaftır. İtikaf Ramazan'ın son 10 gününde kaliteli bir yalnızlık ile kendini tazeleme süreci, ibadette yoğunlaşma, Allah ile birebir ilişkinin, münasebetin geliştirilmesi konusunda kaliteli bir yalnızlık süreci yaşamadır. Bu da Hz. Muhammed'in terketmediği bir sünnettir. 

Ramazan'da yapabileceğimiz ibadetler, normal zamanda da yapabileceğimiz ibadetlerdir. Akrabayı, anne-babayı, arkadaşları, komşuyu ziyaret, onlara yapılan iyilik; yetimlerin, yoksulların, ihtiyacın olanların imdadına koşmak, sadaka ve zekat vermek, başkalarının halinden anlamak gibi ibadetler de Ramazan'da yapılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat