Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahim kanserinde robotik cerrahinin hastaya ve cerraha sağladığı avantajlar nelerdir?

8,011
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahim kanserinde robotik cerrahinin hastaya ve cerraha sağladığı avantajlar nelerdir?

Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası dönemde görülen, yine genellikle obezite hastalarında daha sık karşılaştığımız bir kanser türüdür. Rahim kanserinde hastaların rahimleri ile birlikte yumurtalıklarının çıkarılması ve gerekli görüldüğü takdirde, lenf nodlarının da temizlenmesi gerekir. 

Rahim kanserlerinde hastaların genellikle obez olmaları nedeniyle yara yeri problemleri açık ameliyatlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kapalı ameliyat olarak bu hastalarda laparoskopi veya robotik cerrahi tercih edilebilir. Böylece geniş bir yara kesisi yerine çok daha küçük bir kesiden girilerek, yardımcı aletler kullanılarak gerekli cerrahi işlemler, açık ameliyatlarda olduğu gibi yapılabilmektedir. Yara yerleri küçük olduğundan ameliyat sonrası dönemde yara yeri ile ilgili sıkıntıları hastalar çok daha az yaşamaktadır. Yara yeri sıkıntıları az, yara yeri iyileşmesi hızlı gerçekleştiğinden bu hastaların ameliyat sonrası dönemde radyoterapi, kemoterapi tedavileri için uzun süre bekleme ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır. Yara iyileşmesi çok kısa zamanda gerçekleştiğinden hastalar ek tedavilere kısa zamanda başlayabilirler. 

Robotik cerrahide ve laparoskopik cerrahide küçük kesilerden girme avantajlarına ilave olarak el bileğinin fonksiyonlarını daha geliştirilmiş halde yapabilen, elin titreme gibi birtakım dezavantajlarını ortadan kaldıran teknolojiler sayesinde ameliyatlar daha güvenli şekilde yapılabilmektedir.

Robotik cerrahi, hastalara sağladığı avantajlar dışında cerraha da bazı avantajlar sağlar. Bu ameliyatlarda cerrahlar hastanın yattığı masa ile aynı odada, konsol dediğimiz ek ünite içinde ameliyatı yapar, Oturarak yapılır. Özellikle uzun ameliyatlarda cerrah daha az yorulur. El bileğinden çok daha yetenekli robotik kollar sayesinde çok hassas ortamlarda, çok hassas dokularda daha güvenli bir şekilde çalışabilmekte; bu şekilde kan kaybı ve diğer operatif dezavantajlar ortadan kalkmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat