Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahim (endometrium) kanseri nasıl teşhis edilir?

6,908
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahim (endometrium) kanseri nasıl teşhis edilir?

Rahim kanserli hastalar doktora genellikle menopoz sonrası kanama bozuklukları ya da menopoza girmemiş olanlarda, perimenopoz döneminde kanama bozuklukları ile başvurur. Hastaların birçoğu semptomların başladığı aşamada teşhis edilir.

Rahim kanseri teşhisinde kullanılan yöntemlerin başlıcası rahimden biyopsi alınmasıdır. Biyopsi, gerek muayene şartlarında gerekse poliklinik şartlarında pipelle biyopsisi de olabilir gerekse küretaj şeklinde de yapılabilir. Hatta bazen rahmin içine özellikle polipoid tarzdaki lezyonları çıkarmak amacıyla yapılan, histeroskopi adı verilen işlemlerle de rahim kanseri teşhisi konulabilir.

Burada önemli olan doku tanısı konması için biyopsi yapılmasıdır. 

Transvajinal ultrasonografi ile rahim kanseri teşhisine giden yol da başlatılabilir. Bu, şu demektir: Hiçbir şikayeti, endometrium kanserine dair hiçbir semptomun olmadığı hastalarda da transvajinal ultrasonografi ile özellikle dikkat çekici bazı bulgular saptanırsa, üstte saydığımız metotlardan biri veya birkaçı uygulanarak rahim kanserine dair teşhis yapılabilir. Bu sayede kesin teşhise ulaşılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat