Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahim alınmasi (histerektomi) ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

9,814
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahim alınmasi (histerektomi) ameliyatı robotik cerrahi ile nasıl yapılır?

Rahim alınması ameliyatı, kadın hastalıkları disiplininde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Kapalı ameliyatlarla yapılabileceği gibi, klasik açık cerrahi ile de histerektomi ameliyatı yapılabilir. 

Rahim alınması açık yöntemle yapılacaksa, büyük bir kesiden girilerek gerçekleştirilir. Kapalı ameliyatlarda ise küçük deliklerden girilerek yardımcı aletlerle rahmin çevresi ile bağlantıları kesilir ve rahim vajinal yoldan dışarı çıkarılır. 

Kapalı ameliyatların avantajları
- Ameliyat izleri çok küçük olduğundan kapalı ameliyatlarda daha estetik sonuçlar elde edilir
- Küçük kesiler sayesinde çabuk iyileşme sağlanır
- Hastada daha az ağrı görülür 
- Çalışan kişilerde günlük hayata dönme süresi kısalır

Tüm bu nedenlerle kapalı ameliyatların, açık ameliyatlara göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Kapalı ameliyat olarak laparoskopi, robotik cerrahi yapılabilir. 

Robotik cerrahi teknolojisinde el bileği hareketlerini daha yetenekli hale getiren yardımcı robotik kollar bulunmaktadır. Yardımcı kolların kullanılması ile robotik teknolojinin elin titreme olasılığını da ortadan kaldırması ile güvenli ve detaylı şekilde dokular görülerek güvenli ameliyatlar yapılabilmektedir.

Robotik cerrahi sırasında hastanın karnına yerleştirilen kamerayı konsolda oturan cerrahi görebilmektedir. Bu şekilde hastanın batını 16 kat büyütme ile görülebilmekte, dokular çok daha detaylı bir şekilde izlenebilmektedir. Ameliyat sırasında cerrahın işlemi robotik kollar ile yapması mümkün olduğundan bu işlemler sırasında robotik kolların sağladığı birtakım avantajlar vardır. Bu avantajlar arasında el bileğinin hareketlerinden çok daha yetenekli hareketler yapabilen robotik kolların kullanılması ve aynı şekilde titreme fonksiyonunu azaltan teknolojiler sayesinde ameliyatların son derece güvenli bir şekilde yapılabilmesi mümkün hale gelir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat