Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahim ağzı (serviks) kanseri nasıl tedavi edilir?

7,320
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahim ağzı (serviks) kanseri nasıl tedavi edilir?

Rahim ağzı kanserinin tedavisinde özellikle erken evrelerde cerrahi tedavi esastır. Ancak ileri evrelerde radyoterapi ve buna eşlik eden kemoterapi, aslında radyoterapiyi daha hassaslaştırıcı bir kemoterapi, radyokemotrapi şeklinde bir tedavi ön planda olur. 

Rahim ağzı kanseri evre 1'de yakalandığında cerrahi tedavi ön plandadır. Son yıllarda ileri evredeki hastalar için, özellikle Evre 2A, 2B, 3A ve bazı yayınlarda 3B'de de öncelikle kemoterapi verip, tümörün küçülmesini kemoterapi ile  sağlanır. Daha sonra cerrahi tedavinin uygulandığı olgu sayıları ya da seriler artmaktadır. 

Rahim ağzı kanseri tedavisinde standartlar

Rahim ağzı kanserinin 1. evresinde cerrahi tedavi, 2. ve 3. evresinde radyoterapi ile beraber kemoterapi veya radyokemoterapi uygulanır. 

Son yıllarda serviks kanserlerinde özellikle 2. ve 3. evrelerde Neo-Adjuvan kemoterapi adı verilen tümörü küçültücü bir kemoterapi ve arkasından cerrahi tedavi de bir opsiyon olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Serviks kanserinde evrelere göre cerrahi ve diğer tedaviler

Serviks kanserinin 1. evresinde uygulanan cerrahi tedavi laparoskopik ve robotik cerrahi yöntemleri ile yapılır. Cerrahi tedavi ile hastaların tümörü tedavi edilirken, çok morbid olan rahim ağzı kanseri tedavisi hastalar açısından daha kabul edilebilir hale getirilmiştir.

Son yıllarda ayrıca sinir koruyucu cerrahi adı verilen, belli tip ve büyüklükteki tümörlerde yapılan sinir koruyucu robotik radikal cerrahiler (robotik radikal histeroktami) veya sinir koruyucu laparoskopik radikal histeroktami ile de son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. 

Rahim ağzı kanserinin cerrahi tedavisinde, cerrahi tedavinin özellikle uygulanması gereken grup olan evre 1'i mercek altına alacak olursak, tedavide alt gruplara, açılımlara bakmak gerekir. Tanının konduğu pataloji raporu çok önemlidir.

Rahim ağzı kanserinde 1A1 evresindeki bir hastanın, pataloji raporunda lenf damarı tutulumunun olup olmaması yapılacak tedavinin şeklini belirlemede çok büyük önem kazanır. Tümörün çapının mikroskopik düzeyde ölçülmesi ile kişinin evre 1A1'de mi yoksa evre 1A2'de mi olduğu anlaşılabilir ve bu soruların cevaplanması cerrahi tedavi yöntemi seçimi açısından çok önemlidir. Çünkü bu evrelerdeki tedavi yöntemleri farklıdır. 

Keza, evre 1B1'de, tümör çapının 4cm'e çıktığı olgularda yapılacak cerrahi farklı bir cerrahi tedavi iken evre 1B2'de, tümör çapının 4cm'in üzerine çıktığı olgularda yapılacak cerrahi tedavi çok daha gelişmiş bir cerrahi olmalıdır. Ancak 1B2 olgularda aynı zamanda hastaya ışın tedavisi ve buna eşzamanlı verilen kemoterapi bir seçenek olarak sunulabilir. Çünkü 1B2 tümörlerin cerrahi tedavisi gerçekten sorunlu, diğerlerine göre daha zor ve ameliyat sonrası komplikasyonları diğerlerine göre daha sorunlu olabilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat