Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahim ağzı kanserinde üremeyi koruyucu cerrahi nedir?

5,463
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahim ağzı kanserinde üremeyi koruyucu cerrahi nedir?

Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 20-25'i 40 yaş altında görülür. Bu durumda kişiler fertilitelerini tamamlamamış, yani daha önce doğum yapmamış olabilirler. Ayrıca son yıllarda, sosyal ve ekonomik şartlardan dolayı birçok insan doğum yapmayı 35 yaşın sonrasına bırakmaktadır. Dolayısıyla rahim ağzı kanserlerine doğum zamanının daha ileri yaşlara bırakılması ile daha fazla rastlanmakla birlikte, özellikle rahim ağzı kanserine yakalanan kişilerin doğum yapma arzusunun henüz tamamlanmamış olduğu da sık karşılaşılan bir durumdur. Yani kadınlar doğum yapmayı planlamaktadır ancak henüz zamanı gelmemiştir. 

Bu durumda hastalara rahim ağzı kanseri tedavisinde belli şartlarda fertilite koruyucu olarak da adlandırılan üreme koruyucu tedavi önerilmektedir.

Fertilite koruyucu cerrahi her rahim ağzı kanseri olan kişiye yapılamaz. Burada önemli olan, üremeyi koruyucu cerrahi için kişinin çocuk sahibi olmayı istemesi ve aynı zamanda doğurganlık kapasitesinin normal olduğunun belirlenmesi gerekir. Daha sonra bu kişinin rahim ağzı kanserinin evresi devreye girer. Kanserin hangi aşamada olduğunun doğru belirlenmesi, doktorlar için en önemli noktadır.  Eğer doğru değerlendirilme yapılmazsa, yanlış teşhis konulacaktır ve cerrahi üreme koruyucu yapılsa bile daha sonra bu hasta tümör ile ilgili sorun yaşayacaktır. 

Doğru evrelenmiş bir hastada, rahim ağzı kanseri, özellikle erken evrelerde, özellikle evre 1A1, 1A2 ve 1B1 evresindeki tümörlerde üreme koruyucu cerrahi yapılabilir. 

Kadın kanserlerinde doğurganlığı koruyucu tedaviler

Rahim ağzı kanserinde, kişilerin pelvik bölgelerinde bulunan lenf düğümlerine yayılma olasılığı olduğu için bu bölgedeki lenf düğümlerinin gözden geçirilmesi gerekir. Son yıllarda bu tip cerrahiler laparoskopik veya robotik cerrahi yöntemleri ile yapılmaktadır. Burada, hastanın lenf düğümlerinin pozitif olup olmaması önemlidir. Çünkü üreme koruyucu cerrahi lenf düğümü pozitif olan bir hastada kesinlikle uygulanmaz. Uygulanması da hatadır. 

Bekçi lenf düğümü, diğer bir deyişle, sentinal lenf lodu dediğimiz lenf düğümünün çıkartılarak, özellikle bu lenf düğümünün incelenmesi ve yayılımın olup olmadığının kontrol edilmesi büyük önem kazanmıştır. Bugün, ABD'de saygın birçok klinikte de bu uygulama rutin uygulamalar arasına girmiş durumdadır.

Uygulamada çıkartılan lenf düğümü patolojik incelemeye alınır. İnceleme sonucu negatif ise diğer lenf düğümlerinin hepsini almak çok gerekli görülmez. Çünkü bekçi lenf düğümü alınarak kişinin geri kalan lenf düğümleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ameliyatın sonraki aşamasında, hastanın üreme koruyucu cerrahi görmesi gerektiğine karar verdikten sonra rahim ağzının kendisi, rahim ağzının etrafındaki dokuların bir kısmı ve bazı hastalarda vajenin 3'te 1'ini ya da 1-2 cm'lik kısmı da rahim ağzı ile birlikte çıkartılır. Buna trakelektomi operasyonu adı verilir. Rahimin geri kalanı da tekrar vajene dikilir. Bu şekilde rahim ağzı kanserlerinde fertilite koruyucu cerrahi yapılmış olunur. Bu anlamda doğru hasta seçiminde ve doğru uygulama yapıldığında tümörün tekrarlama olasılığı değişik serilerde yüzde 3 ile 5 arasına düşer. Tümörün tekrarlama olasılığı ciddi anlamda azalır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat