Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahat doğum yapmanın yolları nelerdir?

3,793
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahat doğum yapmanın yolları nelerdir?

Doğum doğal bir şekilde kendiliğinden gerçekleşen bir olaydır. Burada önemli olan aslında doğumum nasıl rahat geçer değil de keyfini nasıl çıkarabilirim sorusuna yanıt vermektir. 

Bebeğinizi doğurduğunuz gün sizin en güzel anınız olacak ve hep öyle kalacak. Bu nedenle tüm korkularınızdan, endişelerinizden sıyrılmanız ve bu işi doktorunuzua bırakmanız, onun önerilerine uygun hareket etmeniz rahat bir doğum süreci ve doğum yaşamanızı sağlayacaktır. 

Tabii bunun için doğumla ilgili bilgi sahibi ve bilinçli olmak gerekiyor. Doktorunuza aklınıza gelen her şeyi sormanız, bilgi almanız lazım.

Bugünkü iletişim olanaklarında gerek internet gerek yazılı ve görsel medyada doğumla ilgili çok sayıda bilgiye ulaşabilmemiz mümkün. Bu bilgilerin doğruluğu konusunda endişeniz olduğunda doktorunuza fikir danışabilirsiniz.

Rahat doğum için sabırlı olmak ve aynı zamanda kendine güvenmek de önemlidir. Genel olarak baktığınızda zaten bir kadın olarak en büyük özelliğimiz varoluşa en büyük katkımızdır. Biz doğurabiliyoruz, doğurganız, bir bebek dünyaya getirebiliyoruz ve bunun keyfini yaşamak en doğal hakkımız. Doğumun doğal olduğunu bilip sabırla bu süreci bekleyelim ve korkularımızdan arınalım.

Doğumla ilgili ciddi bir korkunuz olduğunu düşünüyorsanız öncesinde psikolojik destek alabilirsiniz. Aksi halde bu korkular doğumda sizi daha travmatik bir safhaya sokabilir. 

Genel olarak toplumumuza baktığımızda çocukluktan beri bütün kız çocukları bir doğum korkusu empoze edilerek yetiştiriliyor. Hepimiz bunu yaşıyoruz. Annemiz bize ?Seni doğurana kadar neler çektim!? diyor sinirlendiğinde. Bir kız çocuğu bunlarla büyüyor ?Doğumda başıma kimbilir neler gelecek!? korkusuyla büyüyor. Dolayısıyla bunun doğal bir süreç olduğunu, yaşayacağımız en güzel an olduğunu bilerek doğuma rahat bir şekilde girmek en önemlisi galiba.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat