Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Rahat doğum yapmak için nasıl egzersizler yapılabilir?

9,076
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Rahat doğum yapmak için nasıl egzersizler yapılabilir?

Tüm hayat sürecinde olduğu gibi egzersizin yeri doğum sürecinde de önemlidir. Önceden egzersiz yapan, rutininde olan kadınlar için egzersize devam etmelerini öneriyoruz. Daha önce hiç egzersiz yapmamış birisinin de yine gebelikte en azından yürüyüş tarzında egzersizler yapması çok önemli; hem daha zinde hissetmek hem de doğuma hazırlanmak anlamında çok faydalı. 


Doğum sırasında özellikle nefes alma verme, bebeği itme, ıkınma sırasında bazı sporları önceden ve gebelik sürecinde yapmış olmak çok önemli olabiliyor. Özellikle beden-nefes-zihin üçlüsünü baz alarak yapılan, nefesin farkında olarak dahil edildiği yoga ve pilates gibi egzersizler doğum sürecine çok olumlu katkıları olan egzersizler. Bunun dışında tek başına yürüyüş bile normal doğum sürecine büyük katkı sağlar. 

Hamilelik boyunca yürüyüş egzersizi yapmak, pelvik taban dediğimiz alt-karın bölgesindeki kasları sıkılaştırarak doğum sırasında ıkınmayı kolaylaştırır. Yine bir o kadar önemli olan ise nefes ve gevşeme egzersizleri. Toplum olarak yanlış nefes alma eğilimindeyiz ve diyafram nefesini çok kullanmıyoruz. Oysaki diyafram nefesi diyafram kası kullanılarak yapılan, çok daha derin ve etkili bir nefes biçimidir ancak bizler genel olarak göğüs nefesi, yüzeyel olan nefesi alırız. Ancak bir bebek doğduğunda, doğuştan olarak diyafram nefesi alır. Bizler doğum esnasında da içgüdüsel olarak bu nefese alışığızdır ama zamanla, öğrendiklerimiz ile bu nefesten ayrılırız. Bir nevi bu nefesi tekrar hatırlamak ve karın zarı olan diyaframı kullanmak gerekiyor. Bu, özellikle bize ıkınma sırasında çok yardımcı olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat