Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikologlar nasıl bir eğitim alır?

4,485
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Psikologlar nasıl bir eğitim alır?

Ülkemizde 47 üniversitede YÖK tarafından onaylanmış psikoloji bölümleri eğitim vermektedir. Psikoloji eğitimi üniversitelerde 4 yıl sürmektedir. Bu 4 yıllık süre zarfında psikoloji biliminin alt alanlarının tanınmasına yönelik bir eğitim programı verilmektedir. 24 yada 26 psikoloji kodlu ders alınması zorunludur. Bu dersler toplamda 1000 yada 1100 saat etmektedir. 

Tipik bir psikoloji eğitiminde psikolojiye giriş, psikoloji tarihi, klinik psikoloji, kişilik kuramları, psikopatoloji, sağlık psikolojisi, sosyal psikoloji, bilişsel psikoloji, ölçme-değerlendirme, endüstri ve örgüt psikolojisi ve psikolojide etik ilkeler gibi dersler bulunmaktadır. Lisans eğitimi boyunca psikologlar bu psikolojinin alt dallarına giriş yaparak genel bir bilgi edinirler. Daha sonra kendilerine uygun seçtikleri alan üzerine yüksek lisans yaparak bu konuda uzmanlaşmaktadırlar. 

Öte yandan psikoloji lisansını bitiren kimi psikologlar uygulamaya yönelik uzun süreli terapi eğitimleri alarak o alanın terapisti olurlar. Örneğin psikoloji bölümünü bitirmiş bir psikolog 4 yıllık psikodrama eğitimi alarak bir psikodramist olabilir. Yada yine psikoloji bölümünü bitirmiş bir psikolog cinsel terapi eğitimleri alarak cinsel terapi yapabilmektedir. 

Psikoloji bölümünden mezun olan psikologlar devletin bazı sınavlarına girerek devlet kurumlarında çalışmaya hak kazanırlar. Örneğin adalet bakanlığı, sağlık bakanlığı, hastaneler gibi yerlerde çalışabilirler. Ayrıca eğer isterlerse özel sektörde, eğitim alanında, fabrika ve çeşitli işyerlerinde çalışabilirler. 

Ülkemizde pek çok psikolojinin alt dalının bulunmasına rağmen klinik psikoloji çok daha bilinmektedir. Psikoloji bölümünü bitirdikten sonra eğer kişi klinik alanda uzmanlaşmak istiyorsa üniversitelerin açtığı klinik psikoloji yüksek lisansına başvurur. Yapılan sınavları başarıyla geçerse klinik psikoloji okumaya hak kazanır. Klinik psikoloji yüksek lisansı yaparken lisans eğitiminde aldığı klinik psikoloji derslerini daha ayrıntılı ve detaylı olarak öğrenmektedirler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat