Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark nedir?

56,537
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark nedir?

Psikologların bir meslek yasasının olmaması ve psikologluk mesleğinin alanlarının kesin çizgilerle ayrılmamasından dolayı bazı karmaşıklıklar oluşmaktadır. Kişiler ruhsal anlamda sıkıntıya girdiklerinde psikoloğa mı psikiyatri mi gideceklerini karıştırmaktadırlar. Çünkü psikiyatrist ve psikolog arasındaki farkı bilmemektedirler. 


Bu çok rastladığımız bir durumdur. Psikologlar Fen-Edebiyat fakültesi gibi üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümünden mezun olmaktadırlar. Psikiyatrist ise bir tıp doktorudur. 6 yıllık tıp fakültesinden sonra 4 yıllık psikiyatri alanında ihtisas yaparlar. Psikiyatristler danışanlarından öncelikle detaylı bir öykü alırlar. Bunun üzerine hastalıkları hakkında bir tanı koyarlar, bunu önlemek için uğraşırlar ve tedavi ederler. Tedavi sürecinde psikiyatri uzmanlarının ilaç tedavisi uygulama yetkileri vardır.

Bunun dışında hiç bir ruh sağlığı çalışanı ilaç tedavisi uygulayamaz. İlaç tedavisi uygulama psikiyatristlere aittir. Yalnız ilaç kullanmayı sevmeyen kişilerin psikoloğa gittiğini, ilaçla ilgili sıkıntı olmayanların da psikiyatriste gittiğini günlük yaşamda duymaktayız. Unutulmamalıdır ki psikiyatri tedavi sırasında sadece ilaç yazarak tedavi sonlandırmaz. İyi bir psikiyatrist tedavi sürecinde hastası için gerekli gördüğü tedaviyi uygulamaktadır. 

Bu kimi zaman ilaçla, kimi zaman ilaçsız bir yaklaşımla olabilir. Öte yandan temelini Freud?dan alan psikanaliz, bilinçsel davranışcı terapi, gestalt terapi, cinsel terapi gibi psikoterapi eğitimleri bulunmaktadır. Hem psikologlar hem de psikiyatristler bu tür terapileri yapabilmeleri için psikoterapi eğitimleri almaları gerekmektedir. Psikiyatri uzmanının ana konuları ruhsal bozuklukların tanı, tedavi ve önlenmesidir. 

Bu yüzden kişinin ruhsal sorununu öncelikle psikiyatrist anlar. Kişide gerekli olan tedavi için klinik psikologlara yönlendirebilir. Kimi zaman tanı koymak ya da ayırıcı tanı yapmakta zorlandığı zamanlarda psikologlardan kişilik testleri yapmasını isteyebilir. Dolayısıyla psikolog ve psikiyatrist birbirlerinden farklıdır. Fakat psikoloji ve psikiyatri alanlarının birbirlerinde ortak ilgi alanları vardır ve birbirlerini tamamlamaktadırlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat