Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Psikolog depresyon tedavisi yapabilir mi?

1,441
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Psikolog depresyon tedavisi yapabilir mi?

Günlük hayatta mutluluk, keyifli olma gibi olumlu duygular yaşandığı gibi mutsuzluk, yaşamaktan keyif almama ve ölüm düşünceleri gibi olumsuz duygu ve düşüncelerle karşılaşabiliriz. Nasıl ki olumlu duygu yaşadığımızı kabul ediyorsak olumsuz duygularımızın da olabileceğini kabul etmemiz gerekir. 


Fakat eğer kişi günlük hayatında sık sık mutsuz, çökkün, sıklıkla ölüm düşünceleriyle uğraşıyorsa, iştah kaybı, konsantrasyon sorunları yaşıyorsa ve uyku sorunları baş gösterdiyse bu noktada depresyondan söz edebiliriz. Günlük yaşamda depresyona girmek cümlesini sık kullanırız fakat burada önemli nokta depresyonu yaşanan bu olumsuz duyguların sıklığı ve süresidir. 

Günün büyük kısmında ve hemen hemen her gün yaşanıyorsa, her günkü faaliyetlerle ilgili ve hoşnutsuzluk kaybı varsa, uyumada güçlükler başladıysa, uykuya dalamama, gece uyanıp bir daha uyuyamama ve sabah çok erken uyanma yada bazı kişilerde zamanın çoğunu uyuyarak geçirme isteği gibi durumlar varsa, olumsuz benlik kavramı, kendini yerme ve ihmal etme, değersizlik ve suçluluk duyguları sık sık yaşanıyorsa, yenilenen ölüm ve intihar düşünceleri varsa kişi tedavi olmalıdır. 

Nasıl bir tedavi süresinin işleyeceğini öncelikle bir psikiyatrist karar vermelidir. Psikiyatrist ilaç tedavisi yada ilaçsız tedavi yöntemlerine karar verdikten sonra psikoloğa yönlendirme yapabilmektedir. Bu noktada psikolog çeşitli terapi teknikleri uygulayabilir. Depresyon tedavisinde en sık bilişsel davranışçı terapi uygulanmakla beraber grup terapileri, varoluşcu terapi gibi farklı terapi çeşitleri bulunmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat