Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

PRP ile diz ağrısı tedavisi standart mıdır?

7,071
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

PRP ile diz ağrısı tedavisi standart mıdır?

PRP uygulaması ile diz ağrısı tedavisi standart değildir. Çünkü kullanılan kitler ve hastalar farklıdır. Hepimizin dış görünüşü nasıl farklıysa, eklemlerimizin, kaslarımızın, bağ dokularımızın içi de farklıdır. Dolayısıyla PRP ancak iyi bir değerlendirme sonucu uygulanırsa başarılı olabilir.

PRP kitlerinin seçimi, hangi PRP kitinin kullanılacağı tedavinin başarısında çok önemlidir. Çünkü PRP tedavisi diz için yapılıyorsa, PRP kitlerinde mutlaka biyolojik tüp bulunmalıdır. Biyolojik tüp, kanın saklandığı tüptür ve PRP tedavisinin başarılı olabilmesi için bu tüpler tam olarak kan damarının içindeki ortamı sağlamalıdır. Aksi durumda kandaki hücreler canlı kalamaz. Bu da yapılan kişinin kan nakli sonrasında kendi hücrelerinden hiçbir fayda alamamasına yol açar. 

Diz ağrısı için PRP tedavisinde biyolojik tüp kullanılırsa, kişiden alınan kan için o damarın içerisindeki biyolojik ortamın sağlanması gerekir ki o hücreler canlı olarak tekrar kişiye nakledilebilsin ve kişi de kendi kan hücresinden faydalanabilsin. 

PRP ile kişinin kan damarları aracılığı ile sorunlu bölgeye ulaşamayan iyileştirici hücreler o bölgeye doğrudan enjekte edilerek tedavi hedeflenir. Fakat o hücrelerin canlı olarak bulunduğu kan dışarı alındığında, o hücreler korunamazsa veya kanın içine vücuda zarar verebilecek birtakım maddeler eklenirse, o zaman kişiye de zarar veririz.

Bazı PRP kitlerinde kan vücut dışına çıkınca pıhtılaşmaması için sodyum sitrat gibi maddelerin eklenmektedir. Ancak bu maddeler eklem kıkırdağının hasarına yol açtıklarından fayda yerine zarar vermektedir. Dolayısıyla PRP tedavisi standart olmadığı için PRP yaptıracak kişilere öncelikle PRP'de biyolojik tüp kullanılıp kullanılmadığını araştırmaları önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat