Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Proloterapi ile ameliyatsız tedavi nasıl yapılır?

31,583
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Proloterapi ile ameliyatsız tedavi nasıl yapılır?

Proloterapi bir enjeksiyon tedavisidir. Ameliyatlarda bıçak ve neşter kullanırken, proloterapide iğne kullanılır. Proloterapi tedavisinde elinizdeki iğne neşter görevi görür. 

Diz ekleminde üstte femur, altta tibia (kaval) kemiği ve bunları birbirine bağlayan, hareket edebilen bağ mekanizmaları vardır. Buradaki bağlar herhangi bir burkulmada, zedelenmede bükülüp yerinden gevşediğinde eklem stabilitesini kaybeder. Duvarda, iki tuğla arasındaki kireç nasıl gevşerse, aynı şekilde iki diz ekleminin arasındaki stabilite kaybolur ve gevşeme oluşur. 

Klasik ortopedik tedavilerde ameliyat ile burayı açar, gevşeme olan kısımdaki ligamanı çiviler, vidalar veya dikeriz. Bu bir tamir yöntemidir. Proloterapide ise bunu yapmayız. Eklemi düzgün, anatomiye uygun şekilde tutarız. İğneyi bir bıçak gibi kullanarak, ligamanın olduğu yere bir zamk yapıştırır, aynı bir çimento dökeriz. Bu maddenin içinde hücre yenileyici, hücrenin gıdası olan bir solüsyon veya insanın kanından ayrılıp kandaki tamir hücrelerinin tekrar insana enjekte edilmesi yöntemi olan PRP bulunur. Her ikisi de bir proloterapi yöntemidir. 

Proloterapi, içindeki maddeden ziyade, yapıldığı nokta ve teknik ile o ismi o tekniğe veriyor. Ligamanın olduğu yere çimentolama tekniği (velt) uygulandıktan sonra eklemin 21 gün sonra stabilitesi sağlanır. Yani, iki tuğla arasında dökülen harcı yeniden koyarsınız ve bu sayede duvar sağlamlaşır. İşlem, sizi ameliyattan kurtarmış olur.

Boyun omurgalarında da diz eklemindeki gibi bir stabilite bozukluğundan bahsedilebilir. Omurga, arada bir disk, sonra tekrar omurga ve disk olarak vücutta dizilmiş olan boyun, sırt, bel ve sakral kemik dediğimiz omurgalardır. 

Omurgaların arasındaki diskin gevşemesi bel fıtığı adı verilen rahatsızlığı oluşturur. Bel fıtığı aslında bir sonuçtur, sebep değil. İki tuğla arasındaki harç nasıl gevşiyorsa, burada da iki omurga arasındaki disk gevşemiştir. Gevşeme sonucunda omurgalar arasından taşar, taştığı için de omurgayı çevreleyen sinire basınç yapar. 

Bel fıtığının cerrahi tedavisinde, cerrah, ameliyat ile bel fıtığını kesip alır. Fıtığın alınması ile sinir rahatlar ve serbest kalır ancak iki omurga arasındaki instabilite, yani harektsizlik, olumsuz pozisiyon devam eder. Bu nedenle son yıllarda omurgalara vidalar kullanılmaya başlanmıştır. Ancak vida koyduğunuzda da burada farklı bir stabilite sorunu oluşur. Çatıya müdahale ettiğinizde, bozduğunuzda burada dinamikler değişir. 

Proloterapi ile yapılan şey, iğnenin ucunu neşter gibi kullanıp bu iki omurga arasındaki gevşeyen disk bölgesine bir madde ekilmesidir. Ektiğimiz madde PRP olabilir, oradaki hücreleri aktif hale getiren, irritasyon yaratan bir proloterapi solüsyonu olabilir. Bu solüsyon veya PRP ile 21 günün sonunda omurganın sertleştiğini, stabilitenin oluştuğunu görürüz. Instabilite, hareket bozukluğu ortadan kalktığında omurga kendiliğinden düzelmeye başlar ve bir daha asla bel fıtığı olmaz. 

Yan etkisi çok az olan proloterapi, ameliyatsız ve enjeksiyon yöntemi ile yapılan koruyucu bir tedavi türüdür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat