Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Proloterapi hangi hastalıkların tedavisinde uygulanır?

18,919
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Proloterapi hangi hastalıkların tedavisinde uygulanır?

Proloterapi günlük hayattaki yaralanmalarda, el bileği burkulmalarında, dirsek burkulmalarında, iş kazalarında kullanılabildiği gibi, 40 yaş üstü hastalarda görülen kronik hastalıkların tedavisinde de kullanılır. 

Proloterapi, 40 yaş sonrası dizde veya ayak bileğinde kireçlenme ve aşınma olan hastalarda, kalçalarda, bel fıtıklarında, bel fıtığı tedavisi için ameliyat geçirmiş ancak birkaç kere ameliyat geçirdiği halde bel fıtığında iyileşme görülmeyen hastalarda, migren sorunlarında, boyun tutulmalarında, tenisçi dirseklerinde ve sinir sıkışmalarında yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. 

Proloterapi tedavisinin ortaya çıkışı

Proloterapi, 1929 - 1930'lu yıllarda Amerikalı hekim George Stuart Hackett tarafından keşfedilmiş bir tedavi yöntemidir. Acile başvuran hastaların çekilen filmlerinde herhangi bir kemikte kırık çıkık olmadığı görülen, doktorun bir ilaç yazıp evine gönderdiği hastaları takip eden Hackett, hastaların takibini yaptığında, bu hastaların önemli bir kısmında ileri dönemde sakatlıklar oluştuğunu tespit eder. Ancak bu sakatlıkların radyolojik olarak bir tespiti yapılamaz. Böyle olunca, George Stuart Hackett, bu sakatlıkların sebebinin yumuşak doku olduğunu, yani kemikleri bir arada tutan ligamanlar ve bağlardaki zedelenmelerin kronik hastalığı teşvik ettiğini fark eder ve proloterapi ile o ligamanlara bir uygulama yapar. 

George Stuart Hackett, yaptığı proloterapi uygulaması ile hücrenin kendini tamir edememesi yeteneğini düzenler ve bu sayede o bölge kendini tekrar tamir etmeye başlar. 

Proloterapi ile ağrı tedavisi

Proloterapide zedelenmiş bölgeye bir enjeksiyon tedavisi uygulanır. Yapılan enjeksiyon ile zedelendiği dönemde görevini yapmayan, kendini tamir edemeyen hücrenin kesintiye uğrayan tamir mekanizması yeniden hareketlenidirilir. 

Proloterapi çok etkili bir tedavi yöntemidir. Türkiye'de 2012 yılında kurulan Bilimsel Proloterapi Derneği'nin önderliğinde çeşitli eğitimler düzenlenmiştir. Türkiye'de halen her ay bir hafta sonu Türk hekimlerine proloterapi konusunda eğitim verilir. 

Kurulan derneğin iki yıllık bir çabası ile Aralık 2013'te Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen ve 14 tamamlayıcı tıp yöntemi arasına giren proloterapi, yıllardır uygulanan tedavi yöntemleri arasında bilimsel olarak yerini almıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat