Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Preimplantasyon genetik taramanın tüp bebekte başarı oranı nedir?

3,883
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Preimplantasyon genetik taramanın tüp bebekte başarı oranı nedir?

PGS kelime anlamı ile preimplantation genetic screening, preimplantasyon genetik tarama anlamına gelir. Embriyo tüp bebek yöntemi ile rahim içine yerleştirilmeden önce onun sağlıklı olup olmadığının belirlenmesi ve sağlıklı embriyonun seçilerek tüp bebek metotları ile rahim içine yerleştirilmesi anlamına gelir. 


Preimplantasyon genetik taramanın önce yararından bahsetmek isterim. Bu tür bir genetik tarama filtrasyonundan embriyolar geçtikten sonra embriyo başına tutma oranı çok yükselmektedir. Dolayısıyla ileri kadın yaşı olgularında bile biz kendi uygulamalarımızda preimplantasyon genetik tarama yaptıktan sonra kadının yaşından bağımsız tek embriyo transferi yapabilmekteyiz. Bu çok önemlidir. Ülkemizde 2 yasal embriyo transfer sınırlaması olmakla birlikte, çoğul gebelik ileri kadın yaşı olgularında da çok önemli bir problem arzetmektedir. 

PGS yapılmayan olgularda 2 embriyo verilebilirken ikiz gebeliğin olası komplikasyonlarını PGS taraması sonrasında tek embriyo transferi ile engelleyebilmekteyiz. Ayrıca düşük riski azalabilmekte, yine ileri kadın yaşı olgularında başta Down Sendromu olmak üzere birtakım yapısal problemler de PGS ilse önemli ölçüde azalabilmektedir. 

PGS sonrasında biz kendi kliniğimizde 190'a yakın uygulamada elde ettiğimiz neticelerde hepsinde tek embriyo transferi yaparak kadın yaşından bağımsız embriyo çözdükten sonra 100 sağ kalım oranı sonrasında yaklaşık olarak %64 gebelik oranı ve %48-50 civarında devam eden gebelik oranı vardır. Devam eden gebelikte kastettiğim 12 hafta sonrasında olan gebeliklerdir. Bu ileri kadın yaşı olguları, ki bunun tanımı 36 - 38 sonrası olgulardır. 38 yaş sonrasında PGS uygulamalarında 12 hafta sonra devam eden gebelik oranı %50'ler civarında olmaktadır. Bu oran tek embriyo transferi ile elde edilebilmektedir. 

PGS'nin bir önemli yararı düşük oranlara azalmasıdır. 36 - 38 yaşında %15-20'ler civarında olan hatta 44-45 yaşlarında %60-70'lere çıkan düşük oranının PGS sonrasında %10'ların altına indiğini görebilmekteyiz. 

Bir diğer yararı da Down Sendromu açısından önemli bir koruma sağlamaktadır. Bayan yaşına göre çok dramatik olarak artmakta olan Down Sendromu'nun ekarte edilmesinde daha gebelik oluşmadan PGS bize çok önemli bir yarar sağlamaktadır. Elbette işin genetik ayağında embriyoların seçimi kapsamında PGS metotlarının da günümüzde %1-2-3 civarında bir yanılma payı vardır. Dolayısıyla PGS ile elde ettiğimiz gebeliklerde ön gebelik sırasında da birtakım tarama testleri ile doğruluğunu da tescil etmeyi arzu ediyoruz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat