Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Preimplantasyon genetik tarama nasıl yapılır?

4,289
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Preimplantasyon genetik tarama nasıl yapılır?

Preimplantasyon genetik tarama uygulaması olarak PGS'yi hamilelik ileri bayan yaşında, mükerrer tüp bebek başarısızlıklarında ve nedeni belli olmayan tekrarlayan düşüklerde kullanıyoruz. 

PGS için 2016 yılı itibariyle en önemli özellik yumurta toplamadan sonra 5 - 6. günde, yani blastokist (blastocyst) safhasında biyopsi yapılmasıdır. Ülkemizde halen 3. gün uygulamalar yapılabilmektedir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada gösterilmiştir ki, yumurta toplamadan 3 gün sonra yapılan embriyo biyopsisi embriyoya zarar verebilmekte, embriyonun canlılığını yüzde 39 oranında azaltabilmektedir. Halbuki 5. veya 6. gün biyopsileri 5. ve 6. günde embriyoya zarar vermemektedir. Dolayısıyla 3. gün biyopsisi yapılmamalıdır. 

Burada bir parantez açmak isteriz. Zaten klasik tüp bebek uygulamalarında laboratuvar çok önemlidir. Bu, PGS uygulamaları için çok daha ön plana çıkmaktadır. 

Tüp bebek uygulamasında uyarım, toplama, mikroenjeksiyon sonrasında elde edilen embriyolar, iyi laboratuvar hizmeti kapsamında 5-6. güne getirildikten sonra, elde edilen blastokistler, embriyoya zarar vermeden etrafındaki çocuğun eşini yapan hücrelerden biyopsi yapılarak tek tek dondurulurlar. Günümüzde dondurma metodu gerçekten tüp bebek uygulamalarında devrim mahiyetinde bir gelişme sağlamıştır. Biz biyopsi sonrasında aynı, biyopsi yapılmayan blastokist dondurması gibi, neredeyse yüzde yüz sağ kalım elde edebilmekteyiz. Tek tek dondurulduktan sonra elde edilen hücrelerin genetik analizi yapılarak 1 ya da 2 ay boş geçtikten sonra sağlıklı embriyo tespit edilerek bize sağlıklı embriyonun transferine müsaade edebilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat