Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Preeklampsi tehlikeli midir?

13,998
kez izlendi
Puan: 4.31 / 5
Detaylı Açıklama

Preeklampsi tehlikeli midir?

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) tanısının konulması gereken bir durumdur. Tanısı konulduğu andan itibaren en kesin tedavisi doğumun gerçekleştirilmesidir. Tanısı konulamadığında anne adayı açısından ilk başlarda problemsiz gibi görünse de, bütün organları olumsuz etkiler.

Gebelik zehirlenmesinde en korkulan organlarda biri de beyindir. Beynin etki altında kalması sara nöbetine benzer kasılmalara neden olabilir. Böbreklere etki ettiğinde yetmezliğe sebep olabilir. İkinci olarak tehlikede olan organ olan karaciğeri tutarsa o zaman karaciğerin iflas etmesine neden olur. Vücudu toksinlerden arındıran bir organ olduğu için karaciğerin yetmezliğe girmesi, bütün sistemleri altüst eder. Gözlerde geçici görme kaybı , sinir sisteminde geçici bozukluklar, kısmi felçler olabilir.

Bebek tarafında ise, plasentayı etkilemişse gelişim geriliği ve hatta bebeğin kaybına neden olabilir.

Preeklampsi belirtisi olabilecek, yani anne adaylarının vücuttaki şişliklerinin fazla olması ve beraberinde baş ağrısı, göz önünde uçuşan nesne görme, idrar renginde koyulaşmalar ve azalmalar, ileri durumlarda karaciğere bağlı sağ tarafta ağrı hissedilmesi gibi şikayetleriyle birlikte her türlü durumda doktora başvurmak gerekir.

Hamile tansiyonu normalden farklı olarak seyredeceğinden dijital cihazlarla yapılan ölçümler yanlış olacaktır. Bu anlamda tansiyon ölçümü klasik yöntemlerle yapılmalıdır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat