Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pompa ve hidrofor seçerken nelere dikkat edelim?

10,730
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Pompa ve hidrofor seçerken nelere dikkat edelim?

Hidrofor, şehir su şebekesinin yetersiz kaldığı durumlarda, yüksek binalarda ya da su kesintisine karşı depo bulunan binalarda suyun konforlu bir şekilde kullanımını sağlayan pompa ve kontrol elemanından oluşmuş bir sistemdir. 

Genellikle hidrofor ile pompa arasındaki fark merak edilir. Hidrofor hem pompadan hem de pompanın devreye giriş çıkışını kontrol eden kontrol ekipmanlarından ve pompanın daha uzun ömürlü çalışmasını sağlayan koruma ekipmanlarından oluşmuş bir sistemdir. 

Evinize uygun hidrofor tipi hangisidir?

Evinize en uygun hidroforu belirlerken kapasite hesabı önemlidir. Hidroforların konuttaki daire sayısına ve kat sayısına göre kapasiteleri hesaplanır. Eviniz için gerekli pompa kapasitesi 2 değişkene göre belirlenir. Birincisi debi, diğeri ise basma yüksekliğidir.

1. Debi= Pompanın içinden geçen akışkanın birim zamandaki miktarıdır. Ve genellikle m3/h cinsinden hesap edilir.  Q ile ifade edilir. Yaklaşık olarak  daire sayısını 0,4 ile çarpımı sonucu m3/h cinsinden debi değerine ulaşabilirsiniz. | Q= 0,4 x Daire Sayısı

2. Basma yüksekliği= Pompa çarkının suya ilettiği kinetik enerjidir. H ile ifade edilir. Yaklaşık olarak  kat sayısını 4 ile çarpıp 15 mSS ilave edilerek mSS cinsinden basma yüksekliği değerine ulaşabilirsiniz. | H= 4 x Kat Sayısı + 15

Örneğin; 4 katlı ve 4 daireli bir apartman için hesaplama yapılırsa
Q= 4 x 0,4= 1,6 m3/h
H=4 x 4 + 15= 31 mSS kapasitelerine ulaşırız.

Pompa kataloglarında, hesapladığımız kapasitelere karşılık gelen eğrileri bulabiliriz. Bulduğumuz kapasitenin eğrinin ortalarına denk gelmesine dikkat etmeliyiz. Grafikte de görüldüğü gibi hesapladığımız kapasitenin eğrinin sarı olan bölgesinde yer alması önerilir. Bu kapasiteye göre Initial Control PV 50 ürünü seçilebilir.

Farklı kapasiteler ve kullanıcıya sunduğu farklı faydalar için farklı tip hidroforlar kullanılır. 3 farklı tip hidrofor vardır.

Hidrofor çeşitleri
- Akış kontrollü hidroforlar
- Yatay Tanklı Hidroforlar
- Kontrol Panolu Hidroforlar

Akış  kontrollü hidroforlar
Bu hidroforlar 1,5 HP kadar kullanılan hidroforlardır. Villalar ve az katlı apartmanlarda tercih edilen tiplerdir. 7Kat-14 daireye kadar konutlarda bu tip hidroforlar kullanılabilir.

Yatay tanklı hidroforlar
Bu hidroforlar 3 HP kadar kullanılan hidroforlardır. Vill alar ve az katlı apartmanlarda tercih edilir.
9Kat-27 Daireye kadar konutlarda bu tip hidroforlar kullanılabilir.

Kontrol panolu hidroforlar
Bu hidroforlar 5-6 kat üzerindeki tüm kapasiteler için kullanılan hidroforlardır. Genellikle çok katlı apartmanlar ve sitelerde tercih edilen modellerdir. 

Wilo ürünleri ile ilgili tüm bilgilere wilo-il.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat