Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik over sendromu olan kişiler nasıl beslenmeli?

2,084
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik over sendromu olan kişiler nasıl beslenmeli?

Polikistik over sendromu özellikle üretken çağdaki kadınların yüzde 5 ile 10'u arasında görülen bir endokrin hastalıktır. Özellikle yumurtalıklarda testesteron yani erkeklik hormonu biraz daha yüksektir. İnsülin direnci ile bağlantılıdır. Bu kadınlarda yumurtlamaya çok sık rastlanmamaktadır. Aşırı kıllanma, insülin direnci, fazla miktarda karbonhidrat isteği gibi belirtiler sık görülür. 


Polikistik over sendromu olan kadınların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Fazla kilolarından kurtulmaları önemlidir. Verdikleri kilolarla birlikte adet kanamaları da düzenli hale gelecektir. Özellikle doymuş yağ oranı yüksek besinlerden uzak durmak gerekir. Tüm etlerin görünür yağları ayrılmalıdır. Buna tavuğun derisi de dahildir. 

Pişirme yöntemlerine de dikkat edilmelidir. Bu besinler kızartılmış ya da kavrulmuş değil buğulama, haşlama yöntemleri seçilmelidir. Glisemik indeksi düşük olarak beslenmek polikistik over sendromunu azaltmaya yardımcı olur. 

Polikistik over sendromu olan kadınlar lif içeriği yüksek besinleri tercih etmelidir. Sebze, meyve, kurubaklagiller, tam tahıllar bunlar arasında yer alır. Kalsiyum içeriği yüksek olan süt, yoğurt, peynir gibi ürünler de az yağlı olarak tüketilmelidir. Mutlaka günde 2-2,5 litre su içmek de çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat