Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik over sendromu olan kişiler beslenmede nelere dikkat etmeli?

1,263
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik over sendromu olan kişiler beslenmede nelere dikkat etmeli?

Polikistik overi olan kadınların eğer fazla kiloları varsa mutlaka bir beslenme uzmanına danışmaları gerekir. Fazla kilolarını vererek hem insülin dirençlerini kırmış olurlar hem de adet kanamaları düzenli hale gelir. İnsülin direnci olan zamanlarda kilo verme hızının haftada yarım kilo şeklinde olması idealdir. 


İnsülin direnci kilo verme hızını biraz yavaşlatır. Ancak dengeli bir beslenme programı ile bunu kırmak kolaydır. Bunun için ana öğünlerle birlikte ara öğünleri de unutmamak gerekir. Polikistik over sendromu söz konusu olduğunda ara öğünler çok önemlidir. Özellikle polikistik overi olan kadınlarda karbonhidrat ihtiyacı daha yüksek olacaktır. 

Beslenmede ara öğünlere yer vermek kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Eğer 2-3 saat ile beslenme olursa kan şekeri kontrol edilmiş olur. Lif içeriği yüksek beslenme de çok önemlidir. Sebze, meyve, tam tahıllı besinler mutlaka program içinde yer almalıdır. Et, tavuk, balık da olmalıdır. Ancak bu besinler kızartılmış ya da kavrulmuş değil buğulama, haşlama yöntemleri seçilmelidir. Buna ilave mutlaka düzenli egzersiz de çok önemlidir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat