Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Polikistik böbrek hastalığı neden olur?

2,116
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Polikistik böbrek hastalığı neden olur?

PKD1 ve PKD2 adlı genlerin üzerinde önceki nesilden sonraki nesle kopyalanma olurken bu kopyalanma sırasında hatalar olur. Bu genler belirli bölümlerinde yanlış bir enformasyon alırlar. Normalde böbreğin idrarı süzen kısmında değil, idrarın tübüler, yani idrarı en büyük idrar yoluna ileten küçük idrar yollarında tübülüs sisteminde kistler ortaya çıkar. Bunlar çocukluk çağından itibaren bu enformasyona sahipler ancak erişkin/adult polikistik böbrek hastalığı 30 yaşından sonra görülür hale gelir. 30 yaşından sonra her bir böbrekte 2 veya 4'ten fazla görürsek polikistik böbrek hastalığı olma ihtimali yüksektir. 

Ailesinde polikistik böbrek hastalığı olanlarda 30 yaşından sonra ultrason yapmayı tercih ederiz. Genetik bir hastalıktır ve oluşan kistleri durdurma imkanını şu ana kadar bulabilmiş değiliz. 

Kistler seneler içinde gitgide artar. Polikistik böbrek hastalığı uzun vadeli bir rahatsızlıktır. Karşımıza yüksek tansiyon, idrarda kan, idrarda yanma, sızlama, idrar yolu enfeksiyonu tarzında veya taş düşürme gibi nedenlerle hastalar çok farklı doktorlara başvurabilirler. 

Polikistik böbrek hastalığının tedavisini hastalığın tansiyonunu tedavi etmek ile başlatmamız mümkün olur. Hastalığa eşlik eden bir beyin anevrizması varsa, onu susturmamız, kontrol altına almamız mümkün olur. Bu nedenle erken tanı bizim için önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat