Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

PGS kimlere uygulanır?

3,918
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

PGS kimlere uygulanır?

PGS, yani preimplantasyon genetik tarama için en önemli hasta uygulama grubumuz ileri kadın yaşı olgularıdır. Biz üreme işin ileri kadın yaşı sınırını 36 - 38 yaş ve üzeri olarak kabul etmekteyiz. Bu anlamda PGS özellikle çocuk sahibi olmak isteyen 36 - 38 yaş ve üzeri kadınlarda hamilelikte önerilen bir genetik tarama yöntemidir. Çünkü erkekten farklı olarak kadınlar anne karnında belli sayıda yumurta yapar ve üreme döneminde hep bu havuzdan kullanır. 36 - 38 ve 40'lı yaşlardan sonra birinci ve ikinci olgunlaşma evresinde hataya yatkınlığı nedeniyle yumurtalarda sağlıksız sayıda, yani 23 dışında 22 veya 24 gibi kromozom içeren yumurtalar oluşmaktadır. 

Çocuk sahibi olmak için kullanılan tüp bebek uygulamalarında 36 - 38 yaş aralığında elde edilen 100 olgun yumurtanın 50'si sağlıksızdır ki bu oldukça yüksek bir orandır. Kadınlarda yaş 40 ve üzerine çıkınca sağlıksız yumurta oranı yüzde 60 - 65'e, 46 ve üzerinde ise yüzde 100'lere ulaşabilir. 

İlginç olarak da, yumurtlama döneminde üretilen sağlıksız yumurtalar mikroskop altında sağlıklı yumurta gibi görünebilir ve bu sağlıksız yumurtalar sağlıklı yumurta gibi döllenebilir ve güzel embriyo kalitesi ile neticelenebilir. Biz birtakım zaman noktalarında embriyoları şekilsel olarak değerlendirerek bu ayrımı yapamamaktayız. Dolayısıyla günümüzde yumurta toplama işleminden 5 veya 6 gün sonra, embriyolara zarar vermeden biyopsi yapıp tek tek dondurularak sağlıklı olanlar seçilebilir. Bunun için de sağlıklı olması gereken 46 kromozomun embriyolarda olup olmadığını kontrol ederiz.

Demek ki bizim PGS, preimplantasyon genetik tarama için en önemli hedef hasta grubumuz ileri bayan yaşı olguları teşkil etmektedir. 

Tam olarak kanıt düzeyi çok yüksek olmamakla birlikte iki ya da daha fazla güzel embriyo transferine rağmen gebe kalamayan ve bu gebe kalamama kapsamında görünür bir problem tespit edilemeyen kadınlarda, nedeni belli olmayan mükerrer tüp bebek başarısızlıklarında PGS yöntemi kullanılabilir.

Bir diğer hasta grubu ise nedeni belli olmayan, mükerrer düşük olan olgulardır. İki veya daha fazla düşük yapmış kadınlarda PGS yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. 

Bahsetmiş olduğumuz ileri bayan yaşı dışındaki mükerrer tüp bebek başarısızlığı ve mükerrer düşük olan olgularda PGS'nin başarılı olabilmesi için altta yatan nedenin embriyo kaynaklı olması gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu iki hasta grubunda daha geniş skalalı ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat