Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pekmezin çocuk gelişimi için önemi nedir?

8,214
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Pekmezin çocuk gelişimi için önemi nedir?

Pekmez çocuklar, bebekler ve yetişkinler için iyi bir enerji kaynağıdır. 100gr pekmez ortalama 300 kalori enerji içerir. Bunun dışında demir içeriği kırmızı ete emilim açısından en yakın besinlerden bir tanesidir. Özellikle bebeklerin beslenmesinde demir emilimin karşılanması için iyi bir kaynaktır. Bu nedenle bebeklerde 7. aydan itibaren doktorun da önerisi ile pekmez tüketimine başlanabilir. Ancak özellikle kansızlık sorunu çocuklarda süt ve süt ürünlerinin olduğu öğünlerde emilimi azaltmaması için pekmez verilmemesi gerekir. Pekmeze başlama dönemine mutlaka çocuk doktoru ile birlikte karar verilmelidir.

Bebeklerin ve çocukların enerji ihtiyaçları gerek büyüme gerekse fiziksel aktivitelerin gerekliliğini karşılayabilmek için oldukça yüksektir. Bu nedenle bebeklerin ya da çocukların beslenmesinde enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla, pekmez kahvaltılarında veya günün herhangi bir öğününde beslenme programları içerisinde ilave edilerek, enerji ihtiyaçlarının demir ve kalsiyum minerallerin karşılanması karşılanmasına yardımcı olabilir.

Pekmez demir içeriği açısından zengin olduğu için özellikle öğrenme ve gelişme çağındaki çocuklarda, bebeklerde demir ihtiyacının karşılanmasına destek sağlayacağı gibi zihinsel performansın artırılmasına da destek sağlar. Bunun dışında kalsiyum içeriği oldukça yüksektir. Ortalama 100ml pekmez yaklaşık 400 miligram kalsiyum eder. Bu da büyüme, gelişme çağındaki bebek ve çocuklar için kalsiyum ihtiyaçlarının günlük karşılanmasına ciddi anlamda destek sağlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat