Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Patlıcanın özellikleri nelerdir?

1,267
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Patlıcanın özellikleri nelerdir?

Patlıcan mor renkli bir sıcak iklim meyvesidir. Soğuk havayı sevmez ve sıcaklık -2, -3 olduğunda hemen ölür. Düşük sıcaklığa karşı dayanıksızdır. Patlıcanın anavatanı Hindistan'dır. Hindistan'dan  Afrika'ya sonra Doğu Akdeniz'e ve Avrupa'ya getirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 16. yy'da İspanyollar tarafından gerçekleştirilmiştir. 

Avrupa'ya ilk getirilişinde süs bitkisi olarak kullanılan patlıcan daha sonra yaş bitkiler arasında yerini dünyada 6. sırada olmak üzere almıştır. Patlıcanın  fazla bir besin değeri içermediği gibi yanlış bilgiler vardir; meyvesindeki yağ, karbonhidrat ve protein miktarları gözardı edilebilecek değerlerde olduğu düşünülse de çok faydalıdır. Türkiye'de daha çok imambayıldı, karnıyarık yemekleri ve kızartması şeklinde tüketilir. Ayrıca salatası da yapılır.

Patlıcanın kabuğunda aynı zamanda nikotin de bulunur. Bitki bunu bitki yiyen böceklere karşı kendini savunmak için üretir. Ancak patlıcanın içerdiği nikotin miktarı, insan vücudu için zararlı olabilecek miktarlarda değildir. Kalori değeri düşük bir besin olan patlıcanda A, C ve B vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri bulunur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat