Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pasif agresif kişilik bozukluğu olan kişiye nasıl davranmak gerekir?

3,170
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Pasif agresif kişilik bozukluğu olan kişiye nasıl davranmak gerekir?

Pasif agresif kişiler direnç halindedirler. Aslında öfkelendiklerinin nedenini tam anlayamazlar ve öfkelerini doğru şekilde aktaramazlar. Kendilerine sıklıkla haksızlığa uğramış gibi görürler. Genellikle olumsuz bir bakış açıları vardır. Her şeyi reddetmeye karşı tutumları gözlemlenir. Hayatın çekilmez olduğunu konuşmaları sırasında aktarırlar. Kendilerini kaderin bir kurbanı, günah keçisi olarak görürler. 


Dolayısıyla, pasif agresif kişilerle iletişime geçmek karşındaki kişiyi yoran bir süreç olabilir. Çünkü kişinin direnç halinde halinde olması, çevresine hiç güvenmemesi, sevilmediğini ve beğenilmediği hissetmesi, başka insanların ona kötülük yapacağına inanması gibi düşünceler doğru iletişimi engelleyen bir süreçtir.  

Pasif agresif kişilere güvende olduğu, koşulsuz olarak sevildiği, işbirliği halinde olduğu gibi mesajlar verilerek güven çerçevesinde bir iletişim kurulabilir. Fakat bu ilişkinin kurulabilmesi ve uzun süre devam etmesi bazı zorluklar içerebilir. İnsan ilişkilerinde sadece bir tarafın olumlu iletişim tarzı benimsemesi yeterli olmamaktadır. Dolayısıyla, pasif agresif kişilerin yeniden bir güvenli ilişki kurması, çevresinde haksızlığa uğramadığını anlaması için öncelikle uzun süreli bir terapi aşamasından geçmesi gerekmektedir. 

Bu terapi aşamasında kişi, ilişki kurmayı ve ilişkilerini yeniden yapılandırmayı öğreneceği amaçlanmaktadır. Terapiden sonra kişi,eğer terapiye gönüllüyse ve kendisi de değişim istiyorsa, iletişim becerilerinin güçlenmesiyle daha olumlu insan ilişkileri yaşayabilecek, sinirlendiği kızdığı konuları pasif agresif olarak davranarak değil, sinirlendiğini açıkça ifade edebilecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat