Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pasif agresif kişilik bozukluğu nedir?

5,783
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Pasif agresif kişilik bozukluğu nedir?

Ruh sağlığı çalışanlarının kullandığı tanı kriterleri vardır. Bu tanı kriterlerine göre kişilik bozuklukları tanısı yapılmıştır. Fakat uluslararası tanı kriterlerine göre kişilik bozuklukları kategorisinde pasif agresif kişilik bozukluğu tanımlanmamıştır. 


Agresif hepimizin bildiği gibi bir alev gibi parlamak, tepkilerini abartılı bir şekilde  vermek gibi açıklanabilir. Pasif agresif ise, kişi yine yoğun olarak öfke duygusu yaşamaktadır fakat agresif kişler gibi bunu konuşarak, bağırarak, abartılı tepkiler göstererek öfkesini azaltmaya çalışmaz. 

İçindeki öfke duygusunu doğru bir iletişim tarzıyla aktaramaz. Bunun tam tersi olarak daha sessizce, kişiler arası iletişimde manipülatif davranarak aktarabilir. Örneğin işyerinde patronuna söylemek istediğini söyleyemeyen bir işçi engellenmiş hissedebilir, bu engellenmişlik duygusuyla kendisinde öfke duygusuna neden olabilir. 

Bu öfke duygusu ile patronuyla bizzat yüz yüze iletişim kurmaz, onun yerine o gün hiç çalışmayarak, patronunun arkasından dedikodu yayarak agresifliğini pasif derecede meydana getirmiş olacaktır. İşyerlerinde, öğrencilerin kaldığı yurt ortamlarında, çekişmenin yaşandığı yerlerde hatta aileler içi iletişim biçimi olarak da pasif agresif davranışları gözlemleyebiliriz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat