Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pasif agresif kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır?

3,927
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Pasif agresif kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır?

Agresif kişilerde daha çok kızgınlıklarını karşısındakinin yüzüne söyleme davranışı görülmektedir. Fakat pasif agresifler agresyonlarını gizlerler, sakin yapıdadırlar. Ve daha çok kişinin arkasından işler yürütürler. Dişe diş bir kavgaya girmez, daha sessizce öfkelerini dışa vururlar. 


Örneğin ailesi tarafından ihmal edilmiş bir çocuk çok konuşarak yada hiç konuşmayarak, sürekli geç kalarak, derslerinde başarısız olarak öfkesini göstermektedir. Çocuklar pasif agresif davranışlarını anne-babalarına tepki yaratmak amacıyla kullanırlar. Öte yandan pasif agresifler başkalarına duyduğu öfke duygusunu pasif yollarla aktarırken aslında kendilerine zarar verdiği gözlemlenir. 

Örneğin kişinin yemek yeme alışkanlığı bile zaman zaman pasif agresif davranışı göstermektedir. Yeme bozuklukları gösteren kişiler hiç yemek yemeyerek yada tıkınırcasına yiyerek, yediğini kendi istedi ile çıkararak, yemeği reddederek aslında yaşadığı ihmale karşı bir tepki göstermektedir. 

Pasif agresif aslında hayatın her alanında, çeşitli yerlerde kendini göstermektedir. Örneğin hiç bir şeyden memnun olmayan, duyduklarına sıklıkla hayır diyen kişilerde aslında bir direnç içerisinde, yani pasif agresif davranış sergilemektedir. Dolayısıyla pasif agresif kişiyi anlamamız için öncelikle günlük hayattaki davranış ve tutumu bizler için önemli olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat