Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Pasaport nasıl alınır?

121,016
kez izlendi
Puan: 4.87 / 5
Detaylı Açıklama

Pasaport nasıl alınır?

Yurtiçinde pasaport almak için, İstanbul dahil, diğer tüm illerde, il emniyet pasaport şube müdürlüklerine, büyük illerde, ilçe emniyet müdürlüklerinde kurulmuş olan "ilçe pasaport büro amirlikleri"ne müracat edilerek pasaport alınabilir. Türk vatandaşı olup yurtdışında yaşayanlar, bulundukları ülkede bulunan büyükelçiliklere başvurarak pasaport alabilir.

Pasaport almadan önce randevu alınabileceği gibi, randevusuz olarak da pasaport müracatı yapılabilir. Türkiye Cumhuriyet vatandaşları pasaport için www.e-pasaport.gov.tr adresinden online randevu alabilir.

Özellikle yurtdışında ikamet eden T.C. vatandaşlarının mutlaka www.e-pasaport.gov.tr adresinden randevu alarak pasaport başvurusunda bulunması gerekir. Ülke içinde ikamet eden vatandaşlar ise dilerse, randevusuz olarak da başvuruda bulunabilir. Ancak randevulu vatandaşların başvuruları her zaman öncelikli olarak alınır.

Pasaport başvurusunu online veya şubeye gelmeden yapma

Pasaport başvurularında en önemli husus, başvurur sahibinin bizzat müracat sırasında ilgili şubede hazır bulunması. Çocuk, yaşlı, anne-baba vb. yakınlıkların bulunması, pasaport müracatı sırasında geçerli değildir. Şahısların bizzat kendilerinin müracat biriminde bulunması gerekir.

Alınacak pasaport çeşidine göre gerekli evraklar çeşitlilik gösterebilir. Ancak her pasaport başvurusunda mutlaka nüfus hüvviyet cüzdanı aslının bulunması gerekir. Nüfus cüzdanı dışında kimi birimlerde geçerli olabilecek ehliyet, silah ruhsatı, nüfus cüzdanı fotokopisi vb. belgeler pasaport başvurularında kimlik olarak kabul edilmez.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat