Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Parkinson hastalığı radyocerrahi ile nasıl tedavi edilir?

19,252
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Parkinson hastalığı radyocerrahi ile nasıl tedavi edilir?

Parkinson hastalığı, hareket bozuklukları adını verilen hastalık grubunun içinde yer alan bir hastalıktır. Parkinson, distoni ve esansiyel tremor; hareket bozuklukları kapsamında değerlendirilen nörolojik hastalıklardır. 

Bu tip hastalıklar günümüzde oldukça yaygın olarak görülmektedir ve bu hastaları öncelikle nöroloji uzmanları görür ve takip ederler ama bazı hastalarda aradan süre geçtikçe çeşitli cerrahi müdahaleler ile hastalara yardımcı olmak gerekebilir. 

Beyin cerrahisi olarak bu tip hastalara üç tip girişimde bulunulabilir. Bunlardan biri derin beyin simülasyonu adı verilen beyin pili uygulamasıdır. Hareket bozuklukları kapsamına giren hastalıklarda; parkinson gibi hastalıkların tedavisi için yapılan beyin pili uygulamasında, hastaların beyinlerindeki belli merkezlere elektrik akımı uygulanır. Böylece şikayetlerinde iyileşme, gerileme sağlanır.

Diğer bir grup hastada ise beyindeki küçük merkezlere iğnelerle girilir ve o iğnenin ucu ısıtılır. Böylece o bölgede bilinçli bir tahribat yaratılır. Bunlarla da hem parkinson ve distonide hem de esansiyel tremorda sonuç alınabilir.

Başka bir grup hastada ise eğer parkinson hastalığına bağlı titreme veya esansiyel tremor adı verilen bir titreme varsa, o zaman Gamma Knife radyocerrahisini kullanarak  beyinde bu işten sorumlu ufak çekirdeğe ışınlar vererek hastaların şikayetlerine yardımcı olmak mümkündür.

Günümüzdeki teknik gelişmeler sayesinde bu tip hastalarda farklı yöntemlerle yüksek derecede güvenilirlik sağlayarak ve yüksek derecede iyileşme potansiyeli sağlayarak tedavi mümkündür. 

Parkinsona bağlı veya esansiyel tremor hastalarında Gamma Knife radyocerrahisinin en büyük avantajı şudur: Bu hastalar yaşı ileri hastalar olduklarından cerrahi müdahale için uygun olmayabilirler ama Gamma Knife radyocerrahisinde, cerrahi müdahale göremeyecek durumdaki hastalar tedavi edilebilir çünkü bu teknikte hastaya cerrahi bir müdahale yoktur, dışarıdan ışın verilebilir; hasta seans sonrasında yoğun bakımda tutulmaz, hemen ertesi gün günlük rutin hayatına devam edebilir. Bu sayede kalp hastalığı olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, akciğer problemi olan hastalarda da Gamma Knife radyocerrahisi uygulanabilir. Titreme sorunu olan hastalarda da başarı oranı diğer yöntemlerle benzer düzeydedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat