Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Para iadesi yerine ürün değişimi dayatan siteyi nereye şikayet etmeliyiz?

1,581
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Para iadesi yerine ürün değişimi dayatan siteyi nereye şikayet etmeliyiz?

Taraflar konuyu anlaşarak çözememişse konu rakama göre tüketici hakem heyetlerine veya mahkemelerin önüne gelecektir. Burada da ücret iadesi çıkma ihtimali yüksektir, bu durumda ilgili makamın verdiği karar icraya konulabilir ve bedel tahsili yapılabilir.

Bazı durumlarda ise para iadesi her zaman mümkün olmayabilir, kullanım oranında bedelde indirim veya değişim de gündeme gelebilir. Burada öncelikle seçim hakkı tüketicidedir fakat anlaşmazlık durumunda yine konuyu ilgili makamlar çözecektir. E-ticaret sitelerine tavsiyemiz, tüketicinin haklı olduklarını biliyorlarsa iade yapmalarıdır çünkü ilgili makamların tüketici lehine karar verme ihtimali yüksektir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı olan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, tüketicilerden gelen şikayetleri değerlendirmekte ve şikayet edilen kuruma haber vermeksizin müfettiş göndererek yerinde denetimler yapılmaktadır. 

www.tuketici.gov.tr adresinden online olarak şikayetler kabul edilmektedir. E-Ticaret siteleri açısından, satılan bir ürün ya da hizmet kapsamında bu kuruma bir şikayet giderse bakanlık müfettişlerinin şirket merkezine gelmesi ve şikayete konu işleme ilişkin tüm evrakları incelemesi çok olasıdır. Yerinde yapılan inceleme neticesinde bir tutanak tutulur ve tüketicinin talebi yerinde ise iade vs. gibi işlemin yapılması idari açıdan karara bağlanır. 

Ayrıca müfettişler, yapılan inceleme esnasında e-ticaret sitesinde genel olarak mevzuata aykırı bir durum görürlerse bu konuda da işlem yapma hakkına sahiptir. Burada mevzuata aykırı görülen işlemler için para cezası verme yetkisi bulunmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat