Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Paleo diyetinin zararları var mı?

249
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Paleo diyetinin zararları var mı?

Paleo diyetini savunan araştırmacılar olduğu gibi bu diyeti eleştiren bilim adamları da mevcuttur. Bunda doğruluk payı da vardır. Bu diyetin pek çok eksik yanı vardır. Tam bir hayat tarzı olarak benimsenebilecek bir diyet değildir. Paleo diyetinin zararları olabilir çünkü pek çok tüketilmeyen besin vardır. 


Bazı araştırmacılar toplayıcılık döneminde kuru bakliyatların, hububatların ve tahılların tüketilmediğini söylese de bir çok araştırmacı bunların tohumlarının o dönemde de olduğunu, bunları işlemek için alet geliştirildiğini ve tüketildiğini belirtir. Bu nedenlerle kendi içinde çelişen bir diyettir. Tahıl ve kuru bakliyat tüketilmediğinde kişide B vitamini eksikliği oluşur. Bu vitamin sinir sistemini besler.

Tahıllar sindirim sistemini etkileyen iyi bir lif kaynağıdır. Bu besinler diyetten çıkarıldığında  bitkisel protein de ortadan kalkar. Süt ve süt ürünleri de olmadığından D vitamini ve kalsiyumdan eksik beslenmiş olunur. Kemik erimesi, diş dökülmesi, kalp rahatsızlıkları ve damar genişliği bozuklukları gibi sorunlar da bu nedenle görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat