Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Özel entegratör nedir?

4,582
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Özel entegratör nedir?

Özel entegratör, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlara verilen genel isimdir. Özel entegratörler bugün itibari ile faturalara, elektronik arşiv faturalarına ve elektronik bilete aracılık edebilen kurumlardır. Özel entegratörler şirketlerle, mükelleflere anlaşarak, onların muhasebe sistemlerinde oluşturmuş oldukları ya da sunmuş oldukları portallara manuel giriş ile elde ettikleri fatura bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı'na iletmek, imzalamak ve bunları yasal geçerliliği süresince de saklamakla yükümlüdür. 


Özel entegratör seçimi

Şirketler özellikle özel entegratörlere karar verirken mevcut olan özel entegratörün sunmuş olduğu imkanlara, kullanılabilirliğe, özellikle de güvenliğe çok dikkat etmelidir.

Özel entegratörler Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan izinlerini alırken, birçok İSO belgesi ve sertifikaya sahip olmalıdır. Bu sürecin sonrasında Başkanlık bu kurumlara yetki verir. 

Mükellefler güvenilir bir özel entegratör ile çalışarak 10 yıl boyunca faturalarının güvenli olarak saklandığına emin olmakla yükümlüdür.

Şirketlerin özel entegratör seçiminde dikkat etmesi gerekenler

Güvenlik

Gelir İdaresi Başkanlığı özel entegratör için yetki verirken birçok İSO sertifikasına sahip olması ve bunları iş süreçlerinde kullanıyor olması özel entegratörler için zorunlu bir hizmettir. Fakat FIT Solutions gibi bazı entegratörler, ek güvenlik yazılım ve donanımlarıyla verilerin erişilmezliğini kayıt altına alıp uzun süre saklayabilir, kimin hangi veriye ne zaman eriştiğini ispat edebilir hale gelirler.

Bağımsız denetim firmaları tarafından denetim

Bir özel entegratörün bağımsız denetim şirketleri tarafından denetleniyor olması özel entegratörleri birbirinden ayıran özellikler arasındadır.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat