Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Otomobillerde çocuk koltuğu kullanmanın önemi nedir?

6,833
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Otomobillerde çocuk koltuğu kullanmanın önemi nedir?

Çocuklar için araçlarda çocuk oto koltuğu kullanmak yasal bir zorunluluktur. Çocuk oto koltuğunu çocuğumuzun güvenliği açısından kullanmamız gerekiyor. 

Araç içerisinde yolculuk yapan, ister yetişkin olsun ister çocuk olsun isterse bir eşya olsun orada, bir kaza anında, önden çarpışmalarda özellikle, çok yüksek bir hızla, kısa bir sürede öne doğru fırlayacaktır. Bu fırlama sırasında bu çocuğun ya da yetişkinin ağırlığı, kendi normal ağırlığının 20-30-40-50 katına çıkabilecektir. Bu ağırlıkta, öne doğru giden bir çocuk öndeki sürücüye ya da öndeki yolcuya çarpabilir, önü açıksa camdan fırlayabilir. Hayati tehlikeler söz konusudur. 

Bunu anlatabilmek için size şu örneği vereyim: Pazara gittiniz, bir karpuz aldınız. Bunu arka koltuğa koyup kontağı çevirip yol çıkmazsınız. Çünkü en ufak bir fren yaptığınız anda çarpacaktır, karpuz fırlayacaktır, her taraf karpuz olacaktır. Peki çocuğunuza gelince, dünyadaki en kıymetli varlığınız; bunu da bağlamadan arka koltuğa yola çıkar mısınız, çıkmak ister misiniz? İstemezsiniz. O zaman ne yapmamız gerekiyor çocuğumuzun güvenliğini sağlamak için? Çocuğu araca bağlamak gerekiyor. Ancak bizim, büyüklerin, yetişkinlerin kullandığı emniyet kemerleri ile çocuğu bağlamamız mümkün değil, çünkü boyları kısa. Araçlarda hazır olarak gelen emniyet kemerleri yetişkinler için tasarımlanmış. O zaman çocukları araca bağlayabilmek için çocuklar için tasarımlanmış ve üretilmiş çocuk oto koltukları kullanmamız gerekiyor. 

Çocuk koltuklarını seçerken de çocuğun boyuna ya da yaşına göre oto koltukları seçmemiz gerekiyor. Ağırlık artık söz konusu değil. Boy, çok daha önemli. Bu koltukları araca çok iyi bir şekilde bağlamamız lazım. Sımsıkı bağlamamız lazım ve koltukların araca bağlandığı zaman oynamaması lazım. İkinci dikkat edeceğimiz konu da çocuğu oturtunca çocukların da çocuk oto koltuklarına sımsıkı bağlanması lazım. Bunlar sağlandığı sürece çocuğumuz güvenlikte olacaktır. Kaza sırasında, önceden bahsettiğim o öne doğru fırlamak, yaralanmak ya da hayati tehlike söz konusu olmayacaktır. Çocuklarımızı araca çocuk oto koltuğu kullanarak sımsıkı bağlayalım, onların güvenlikleri için. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat