Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Otizmin görülme sıklığı nedir?

2,472
kez izlendi
Puan: 4.93 / 5
Detaylı Açıklama

Otizmin görülme sıklığı nedir?

Otizm doğuştan gelen bir yetersizliktir. Böyle olmasına rağmen anne karnında tespit edilememektedir. Yeni doğan her 110 çocuktan biri otizmli doğmaktadır. Dolayısıyla 110'da 1 oranını aldığımızda 500.000'den fazla otizmli birey olduğu düşünülebilir. Ayrıca zorunlu eğitim ilköğretim çağında ise yine aynı oranı aldığımıza 100.000'den fazla otizmli çocuk vardır. 

Otizmde yaygınlık her geçen gün artıyor. 80'li yıllarda 2500 çocuktan 1'i otistik spectrumluydu ama bugün baktığımızda her 110 çocuktan 1'i otizmlidir. Uzmanlar bunun nedenini tanı kriterlerinin çok iyi geliştirilmiş olmasına ve aynı zamanda otizmin bir yelpaze olarak alınmasına bağlar. Bilinen bir şey vardır ki 2 yıl önce aynı kriterlerle 150'de 1 görülme sıklığı vardı, 2009 yılında yeni doğan her 110 çocuktan birinin otizmli doğduğu bilinmektedir. 

Otizme dünyanın her yerinde, her kültürde rastlanır. Ancak otizm erkeklerde kızlara oranla 4 kat daha fazla, daha yaygındır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat