Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Otizm problemi olanlar iş yaşamında ne tür güçlükler yaşayabilir?

4,110
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Otizm problemi olanlar iş yaşamında ne tür güçlükler yaşayabilir?

Otizmli çocukların iş yaşamındaki başarıları onların yetersizliklerinden etkilenme düzeyleriyle ilgili değildir. Daha çok iş yaşamında onlara sağlanan destek eğitimle ilgilidir. Bu destek daha çok yaşam koçlarıyla sağlanır. İş yaşamına geçiş yapmış otizmli bir çocuğa ne kadar süre destek sağladığınız önemlidir. Bu desteğin kalitesi ve hangi bilimsel yöntemle yapıldığı önemlidir. 

Yetersizlikten etkilenme derecesi ne olursa olsun iş becerisi öğrenmiş bir otizmli çocuğun bu şekilde iyi süreli bir destek eğitim hizmetiyle iş yaşamında başarılı olabildiği görülür. Ancak bu desteğin olmadığı programlarda ise çocuklar, otizmli gençler ya da yetişkinlerin bir süre sonra işlerine son verilir. 

Erken ve iyi bir eğitimle otizmli çocukların %50'si normal eğitim müfredatını takip edebilir. Bu çocuklar normal okul müfredatından yararlandıkları için hayatlarına diğer çocuklar gibi devam ederler. Yani üniversite okuyabilir ya da liseye kadar okuyup meslek sahibi olabilirler. Bu fırsatı bulamayan %50 kesimlik otizmli çocuklar iyi özel eğitimlerin uygulandığı ayrıştırılmış okullarda becerilerini geliştirebilir, bir iş sahibi olabilirler. İş ortamına geçiş yaptıklarında desteğe ihtiyaçları olabilir. O desteğin kalitesi, süresi ve devamı çok önemlidir. Dolayısıyla geçiş yapamayan otizmli çocuklar hayatlarını ailelerine bağlı yaşamazlar. Part-time ve zaman zaman full-time işlerde çalışabilirler. Burada iş ortamındaki başarıları onlara sağlanan destek eğitim hizmetleriyle olur. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat