Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Otistik çocuklara nasıl davranmak gerekir?

30,303
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Otistik çocuklara nasıl davranmak gerekir?
Otistik çocuğun ailesi, çocuğun durumunu kabullenmeli ve ona karşı farklı bir yaklaşım sergilemelidir.
Otistik çocuk etrafındakilerle iletişim kurmuyorsa ya da söyleneni yapmıyorsa ona kızmak, bağırmak veya ceza vermek doğru bir davranış değildir. Çocuğa karşı otoriter bir tutum içinde olmak çocuğun durumunu kötüleştirebilir.
Otistik çocuklarda beklenmeyen durumlara karşı aşırı tepki ve sürekli ağlama gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu çocuklara karşı sabır gösterilmeli ve yumuşak davranılmalıdır.
Otistik çocuklarda işitme
Otistik çocuğun ebveynleri bazen çocuğun söylenenleri duymadığını hatta çocuğun sağır olduğunu düşünebilir. Çocuğun duymadığı düşünüldüğünde aynı şey ona yüksek sesle tekrar edilmemelidir. Yüksek sesle yineleme çocuğun aşırı tepkiler vermesine yol açabilir.
Otistik çocuklarda şiddet eğilimi
Çocuğun kendisine ve çevresine zarar vermesi durumunda otistik çocuğun bir çocuk psikiyatristine götürülmesinde fayda vardır. Böyle durumlarda doktor tarafından çocuğu sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yönelik ilaçlar verilebilir.
Otistik çocuk durumundan dolayı sürekli hırpalanıyorsa ve kızgınlıkla karşılanıyorsa çocuğun şiddete olan eğilimi artabilir. Bu yüzden ebeveynler otistik çocuğa karşı sergiledikleri tutumlarında dikkatli olmalıdır.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat