Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Östrojen hormonunun vücuttaki işlevi nedir?

45,435
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Östrojen hormonunun vücuttaki işlevi nedir?

Östrojen hormonu kadınlık hormonudur. Östrojen hormonu vücutta kolesterol denen maddenin sentezleme aşamasından sonra yumurtalıklar ve böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır.

Östrojen hormonu genç kızlık döneminde vücutta rahmin gelişmesi, yumurtalıkların gelişmesi, memelerin gelişmesi için genç kızlık döneminde önemlidir.

Östrojen hormonu ileri yaşlarda sağlıklı cinsel yaşam için, cinsel ilişkiden zevk alma, kadınlık faaliyetlerinin devamı için önemlidir.

Östrojen hormonunun yanı sıra progesteron hormonu da önemlidir. Progesteron hormonu adet döneminin ikinci yarısında salgılanır, eğer hamilelik gerçekleşmezse rahmi adet kanamasına hazırlar. Hamileliğin gerçekleştiği durumlarda progesteron embriyo adı verilen döllenmiş yumurtanın rahimde oturmasına ve orada gelişmesine zemin hazırlar. 

Kadınlarda hem erkeklik hem de kadınlık hormonu bulunur. Kadınlık hormonları seks hormonlarının yüzde 80 - 90'ını teşkil eder, yüzde 10 miktarında da erkeklik hormonu bulunur. Kadınlarda bulunan erkeklik hormonu cinsel isteğin devamı bakımından önemlidir. Bunların yanı sıra kadınlarda bulunan erkeklik hormonu kas ve kemik gelişimi için önemlidir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat