Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Osmanlı'da haremde cariyeler nasıl yetiştiriliyordu?

3,019
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Osmanlı'da haremde cariyeler nasıl yetiştiriliyordu?

Osmanlı'da cariyeler çocukluklarından itibaren lalaların gözetiminde çok ciddi bir eğitimden geçiyorlardı ancak bu eğitim sanılanın aksine, üniversite gibi bir eğitim değildi. 


Cariyelerin kimi kendileri meraklı oldukları için okuyup yazmışlar, ilme merak salmışlardır ancak cariyelerin genel eğitimi dans, musiki, nakış gibi el işleri ve bunun gibi kadına ait işler üzerinedir. Cariyelere verilen eğitim, dönemin sultanını mutlu etmek ve onun hayatını renklendirmek üzerinedir. 

Osmanlı'da cariye adı verilen harem köleleri, sadece sultanın özel hayatındaki bir renk olmak için vardır ve bu nedenle aldıkları eğitim de sultanın ilgi ve zevk alanları üzerine verilir.

Osmanlı'da yer alan cariyelerin kimileri gerçekten iyi müzisyen olmuşlardır. Özellikle Abdülmecid dönemine bakacak olursak, o dönemdeki cariyelerin çok iyi piyanist olduğu gözlemlenir. 

Aldığı eğitim doğrultusunda kimi cariyelerin çok iyi sesi varken, kimileri de tiyatroya meraklıdır. Ancak bütün bunlar dönemin sultanının zevkine göre değişir. Örneğin, o sultan, Abdülhamit gibi tiyatroya meraklı ise kadınlar da oyunları izler ve oyunculuğa merak salar. Bu, kendilerinin de tiyatro yaptığı anlamına gelmez. Ancak bu yeteneklerini yine sultan için geliştirirler.

Osmanlı'da dönemin sultanını Güneş olarak tarif edersek, cariyeler de onun gezegeni olarak çevresinde döner ve eğitimleri de bu doğrultusunda verilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat