Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Osmanlı'da harem hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

1,725
kez izlendi
Puan: 1.70 / 5
Detaylı Açıklama

Osmanlı'da harem hakkında yanlış bilinenler nelerdir?

Batı için Harem yüzyıllar boyunca büyük bir ilham kaynağı olmuştur. J. L. Borges'ten Cervantes'e kadar pek çok yazar; 17, 18 ve 19. yüzyıl boyunca pek çok oryantalist ressam Osmanlı harem hayatından çok etkilenmiştir. Bu ressamların arasında Rembrandt da bulunur. Wolfgang Amadeus Mozart'ın Saray'dan Kız Kaçırma eseri de oryantalist etkiler ile yapılmıştır. 


Harem, her zaman bir kapalı kutu olduğu için insanlara Binbir Gece Masalları gibi gelmiştir. Büyük bir eğilence yeri, lüks içinde yüzülen, sadece arzu ve zevk üzerine kurulmuş bir mekan olarak düşünülmüştür. Bu, temel yanlışlardan biridir. Ancak bu yanlışın oluşması çok doğaldır çünkü bilinmeyen her zaman ilgi çeker; bu bilinmeyen özellikle kadın etrafında dönüyorsa...

O dönem Batı toplumlarına bakacak olursak, Osmanlı'nın 600 - 700 yıl boyunca o toplumlara hiçbir malzeme vermemesi; büyükelçilerin bile pek çok fantastik şey yazıp aslında en büyük arzularının ve rapor ettikleri şeylerin Harem ile ilgili olması, Osmanlı hareminin için Pandora'nın Kutusu olduğunu gösterir. Bu da beraberinde pek çok efsane ve hikayeyi getirir. 

Zamanında ressamların, müzisyenlerin ve yazarların çizdiği Harem resminin, mekana sadece mimari olarak bakarsak tamamen yanlış olduğu hemen anlaşılabilir. Çünkü Harem çok dar ve oldukça karanlık bir yerdir. Bahsedildiği gibi av köşkleri, konaklar vardır ancak kadınların Topkapı Sarayı'nda yaşadığı ana yer ki, Hürrem Sultan zamanında dışarıdan içeri alınmıştır. İçerideki hareme bakacak olursak Angvari resimler ile ilgisi olmadığını görürüz. (Harem'in sarayın içine alınmasını kimileri Hürrem Sultan'ın siyasete daha yakın olmak için "sultan rezidansını içeri aldırmak" olarak da okumuştur.)

Özellikle 1930'larda, 1940'larda çok ilgi duyulmuş hareme. Bu dönemlerde yazılan kitaplar haremdeki kadınların her şeyi parmağında oynattığını resmeder. Aslında bu, Osmanlı'nın karmaşık dönemlerinde kadınların da ister istemez söz sahibi olmasından kaynaklanır ancak Osmanlı'da kadın bir iki istisna dışında hiçbir zaman 1. sınıf vatandaş olamamıştır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat