Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Osmanlıca hangi alanlarda kullanılmıştır?

1,292
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Osmanlıca hangi alanlarda kullanılmıştır?

Osmanlıca 13. ve 20. yüzyıllar arasında Osmanlı İmparatorluğu'nda kullanılan bir yazı dilidir. Dönem içerisinde günlük hayatta Türkçe, resmi yazı dili olarak ise Osmanlıca kullanılmıştır. Pek çok yazar ve şair Osmanlıca kullanarak eserlerini yazmıştır. Saray içi yazışmalarda da Osmanlıca dili kullanılmıştır.

Osmanlı Devleti topraklarının yayılma alanı dolayısıyla Farsça ve Arapça da Türkçe'yi etkilemiş, Osmanlıca; Arapça, Farsça ve Türkçe dilllerinin etkileşimi ile gelişmiştir. 

Klasik dönemde Farsça ve Arapça daha eğitimli kişiler tarafından biliniyordu. Bu nedenle Osmanlıca, eğitimsiz halk arasında kullanım alanı bulmamıştır.

Osmanlıca uzun bir dönem kullanılmasına rağmen, 1928'de gerçekleşen Harf Devrimi ile kullanım alanını yitirmiş ve Harf Devrimi ile Latin alfabesine geçilmiştir. Arap lfabesine kıyasla okuması ve yazması son derece kolay olan Latin alfabesine geçiş ile halkın okuma yazma oranının artması hedeflenmiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat