Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Önümdeki araç ani fren yaparsa ne yapmalıyım?

48,585
kez izlendi
Puan: 4.86 / 5
Detaylı Açıklama

Önümdeki araç ani fren yaparsa ne yapmalıyım?

Trafikte en fazla can ve mal kaybına sebep olan kazaların büyük bölümü sürücünün önündeki aracı doğru takip mesafesinde izlememesinden kaynaklanır. Sürücülerin unutmaması gereken nokta öndeki aracın her an durma ihtimalinin olmasıdır. 

Sürüş güvenliği için sürücülerin doğru takip mesafesnde olması gerekir. Öndeki aracı takip mesafesi kuru zeminlerde 2 saniye, kaygan yol kesimlerinde ise en az 3-4 saniye olmalıdır.

Başka bir önemli konu ise sürücünün sadece önündeki aracı değil, ileride tehlike yaratabilecek problemleri görmeye çalışmasıdır. Öndeki araç hiçbir zaman problem yokken aniden durmaz; önündeki bir tehlikeden dolayı ani fren yapar veya yavaşlamayı başlatır. Bu sebeple sürücünün ileriyi daima görmesi ve olası bir yavaşlamayı farketmesi gerekir.

Sürüş güvenliği daima ileriye bakarak sağlanır. Bu nedenle sürüş sırasında her zaman 15 saniye sonra olacağımız yeri hesaba katarak hareket etmeliyiz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat