Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Önden çekişli araçlarla viraj dönerken nelere dikkat etmeliyiz?

62,394
kez izlendi
Puan: 4.54 / 5
Detaylı Açıklama

Önden çekişli araçlarla viraj dönerken nelere dikkat etmeliyiz?

Önden çekişli araçla viraj dönerken yağmur, kar, çamur gibi kaygan riskli bir zemin varsa viraja girmeden önce mutlaka vitesi küçültüp frene basarak hızımızı düşürmeliyiz. Hızı ayarladıktan sonra daha güvenli bir dönüş için virajı tek direksiyon hareketiyle dönmeliyiz. Virajdan çıkana kadar direksiyonu tekrar herhangi bir tarafa döndürmemek gerekir.

Önden çekişli araçla viraj dönerken araç önden savrulmaya başladıysa yani direksiyonu çevirdiğinizde tekerlekler virajın içine bakıyor ama araç düz gitmeye devam ediyorsa böyle bir anda yapılacak olan tek uygulama ayağımızı gazdan çekip aracın dönmesini beklemektir. Önden çekişli araçla virajda kaymaya başladıysanız gaza veya frene basmak aracın savrulmasını hızlandıracaktır.

Önden çekişli araçlarla viraj dönerken kaymaya başladığımızda, aracımızda ESP sistemi varsa bu sistem devreye girip çeşitli tekerleklere fren uygulayarak aracı yolda tutup  güvenli bir şekilde dönmenizi sağlayacaktır. Böyle bir anda gaz pedalından ayağımızı kaldırıp, fren pedalına asla basmamak gerekir. Bu sayede sistem daha hızlı ve çabul şekilde devreye girip görevini yerine getirir.

Önden çekişli araçla viraja girdiğimizde fazla hızlıysak araç kaymaya başlar, merkez kaç kuvveti arabanın hafif tarafını viraj dışına itmeye çalışır. Bu sırada yapılması gereken direksiyonu aracın kaydığı tarafa doğru hafifce döndürüp kaymayı durdurmaktır. Kayma durduktan sonra direksiyonu eski konumuna getirip yola devam edebiliriz.

Videoyu Göster

Otomotiv Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat