Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ön çapraz bağ yırtığı belirtileri nelerdir?

11,173
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ön çapraz bağ yırtığı belirtileri nelerdir?

Yırtık hemen hemen hep spor esnasında yaralanma ile oluşur. Günlük aktivite esnasında yırtık görülmesi çok nadirdir. Yaralanma  sonucu erken dönemde dizde ağrı, şişme ve hemartroz denilen diz eklemi içine kanama gerçekleşirken, ilerleyen dönemlerde dizde sık sık boşalma hissi, güvensizlik ve diz önü ağrısı gibi instabilite bulguları görülebilir. Erken dönemde tanı konmamış hastalarda yaralanmadan aylar ve yıllar sonra dizde boşalma, güvensizlik hissi, hızlı koşarken, depar esnasında veya spor esnasında dizde dönme hissi ile de kendini gösterebilmektedir.  

Ön çapraz bağ yırtığı en çok kontakt spor diye tabir ettiğimiz futbol, basketbol ve voleybol yaparken oluşur. Ön çapraz bağ yırtılması olay anında şiddetli ağrıya yol açabilir. Dışardan eklemde oluşan şişlik, içerdeki kanamaya bağlı olarak kızarıklık ve kişi ilk yürümeye çalıştığında dizinde kayma hareketini gözle görebilir. 

İlk başvuruda eşlik eden kırık riskini atlamamak için muhakkak röntgen çekilip tetkik edilmelidir. Ağrılı dönem atlatıldıktan sonra fizik muayene ile dahi ön çapraz bağ yırtığı tanısı konabilir. Ama kesin tanı için MR çekilmesi önerilir. Ayrıca MR ile eşlik eden menisküs yaralanmaları, kıkırdak hasarları ve yan bağ yaralanmaları da ortaya konabilir. 

Ön çapraz bağ kendi kendine iyileşen bir doku değildir bu yüzden de rekonstrüksiyon denilen yeniden bağ yapma işlemi uygulanmaktadır. Yırtık oluşan kişide dize soğuk uygulama, eklemin hareketsiz bırakılması, bandaj uygulaması ve istirahat önerilir. Sağlık kuruluşuna ulaştığında bandaj uygulaması, gerekirse eklemi hareketsiz bırakmak üzere geçici atel uygulaması ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat