Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ön çapraz bağ yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

10,753
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ön çapraz bağ yaralanmaları nasıl tedavi edilir?

Ön çapraz bağ iki adet banttan oluşmaktadır kopma her iki bantta veya tek tek olabilmektedir.  Eğer bağ boyunca longitudinal yırtık denilen uzunlamasına yırtık oluştuysa veya bağların biri kopmasına karşın instabilite bulguları yoksa kişinin aktivite durumuna göre tedavi seçenekleri belirlenir. 

Erken dönemde ödem ve ağrı giderici tedavi uygulandıktan sonra hasta tam randımanlı fizik muayeneye izin verdiğinde diz muayenesi tekrarlanır. Eğer hastanın diz muayenesinde ön çapraz yırtığına bağlı bulgular pozitifse, dizde boşalma hissi tarzı şikayetleri mevcutsa ön çapraz yırtığı MR görüntüleme ile ispatlandıysa ameliyat önerilir. 

Kişi masa başı gibi nispeten daha hareketsiz bir işe sahipse veya sedanter, yani hareketsiz bir yaşama sahipse ve 55 yaşının üstündeyse cerrahi yapılması önerilmez. Hasta düzenli olarak spor yapmasa dahi ya da profesyonel anlamda sporcu olmasa dahi eğer hastada  ön çapraz bağ yırtığına bağlı semptomlar mevcutsa ve aktif bir günlük yaşama sahipse ameliyat olması önerilir. 

55 yaş üzeri veya travmatik olmayan örneğin yaşlanmaya  bağlı olarak oluşan çapraz yırtıklarında, kişinin genel durumu ameliyat olmasına izin vermiyorsa veya ilerleyen dönemlerde diz ağrısına bağlı tarafımıza başvuran hastada çekilen MR'larda ön çapraz bağın kopuk olduğu görülmesine rağmen ön çapraz bağ yırtığına dair semptomlar yoksa konservatif tedavi ve fizyoterapi ile diz çevresini güçlendirici egzersizler önerilir. 

Ön çapraz bağ tedavisinde ameliyatın başarısı ameliyatın tekniği kadar ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecinin iyi uygulanabilmesi ve hasta takibinin iyi olmasına dayanmaktadır. Böylelikle hasta hem günlük yaşamına hem spor hayatına daha kısa sürede ve daha sağlıklı dönüş yapabilmektedir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat