Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ön çapraz bağ kopması nasıl anlaşılır?

13,852
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ön çapraz bağ kopması nasıl anlaşılır?

Ön çapraz bağ iki adet banttan oluşmaktadır kopma her iki bantta veya tek tek olabilmektedir. Bağın kopmasından kasıt bütünlüğün tamamen kaybolmasıdır. Kopma en çok bir bacak havada diğer bacağımız yerde iken  yerde olan bacak üzerinde şiddetli ve ani dönme hareketi ile oluşmaktadır. Ancak sportif aktivite sırasında direkt travma ile de ön çapraz bağ yaralanmaları görülebilmektedir. Özellikle futbol veya dövüş sporları esnasında direkt travma ile yırtık oluşması sıkça görülebilmektedir. Hasta bazen kopma sesini dahi duyabilir ama en sık eklemde oluşan ani ve yaygın şişlik, şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı görülür. Aktivite esnasında dizde dönme hareketi dışardan dahi görülebilir. 

Spor esnasında dizde ani bir dönme hareketi ile oluşan şişlik,şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığı akla mutlaka ön çapraz bağ yaralanmasını getirmelidir. Dışarıdan bakıldığında dizde şişlik, kızarıklık ilk görülen bulgulardır. Kişi kalkıp yürüyemez ve ağrı sebebiyle dizini hareket ettirmek istemez. İlk yapılacak müdahale eklemi hareketsiz bırakmak ve buz uygulamasıdır. Kişi kalkıp yürümeye zorlanmamalıdır. Eğer müsabaka esnasında oluştuysa sporcunun müsabakaya devam etmesine izin verilmez. Daha sonrasında vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurması önerilir. Sağlık kuruluşunda muhakkak kırık ve eşlik eden diğer yaralanmalar yönünden hasta tetkik edilmelidir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat