Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ön çapraz bağ ameliyatı nasıl yapılır?

10,628
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ön çapraz bağ ameliyatı nasıl yapılır?

Çapraz bağın tam kopuklarında veya yırtıklarında çapraz bağ fonksiyonunu yitirdiyse ameliyat edilmesi gereklidir. 

Çapraz bağ kendi kendini tamir edebilen bir doku değildir o yüzden tamiri yani uç uca dikilmesi yerine rekonstrüksiyonu denilen yeniden bir bağ oluşturulması tercih edilir. Çapraz bağ yerine konacak olan bağ hastanın kendisinden alınabildiği gibi sentetik ya da kadavra kaynaklı olabilmektedir. En sık olarak hamstring olarak adlandırılan tibianın üst iç tarafına yapışan tendonlar(kas kirişleri) kullanılmaktadır. Yine sıklıkla diz kapağına yapışan (patella) patellar tendonun bir parçası kemik bloğu ile alınıp bağın yerine konmakta kullanılabilir. 

Ön çapraz bağ ameliyatı ilk olarak greft adı verilen bağın yerine kullanılacak olan tendonun alınması ile başlar. Tibianın hemen üst kısmından yapılan bir 3-4 cm'lik kesi ile greft alınır daha sonra artroskopik dediğimiz kapalı video yardımlı sistemle ön çapraz bağın tibia ve femur dediğimiz kemiklerdeki orjinal yapışma yerleri baz alınarak tibia (kaval) ve femur (uyluk) kemiğine tüneller açılır. Daha sonra oluşturulan bağ sağlam  tibiadan yukarı doğru geçirilerek her iki tünel içine sıkıca oturtulur. Uygun gerginlik sağlandıktan sonra metal veya eriyebilen vidalar, U şeklinde çiviler ve buton dediğimiz demir takoz sistemleri ile tespit edilir. 

Ön çapraz bağ ameliyatlarında, eğer varsa menisküs yaralanmaları ve kıkırdak yaralanmaları da artroskopik olarak tedavi edilmektedir.  Eğer erken dönemde bir yaralanma mevcutsa operasyon için en az 3 hafta beklenmesi önerilir. Ameliyat süresi  değişken olmakla beraber 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi narkoz almaya bağlı riskler ameliyat sonrası enfeksiyon, hareket kısıtlılığı gibi riskler olabilmektedir. Hasta ameliyatın hemen ertesi günü çift koltuk değneği yardımıyla ayağa kalkıp kısmi yük vererek yürümeye başlar. Eğer hastanın ameliyatı esnasında herhangi bir komplikasyon gelişmezse ve ameliyat sonrası rehabilitasyona iyi uyum sağlanırsa başarı oranları son derece yüksektir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat